Elu peale bariaatrilist operatsiooni

maovähendus

Bariaatriline lõikus on patsiendi kaalulanguse teekonnas küll oluline sündmus, mida peaks pigem käsitlema kui uut algust. Haiguslik rasvumine on elukestev haigus ning selle ravimiseks ei ole lõikust, dieeti või ravimit, mis selle koheselt raviks. Operatsioon koos järelhoolduse ja mõõduka elustiili muutusega võivad anda suurepärase kestva tulemuse kaalu ja tervislikuma elu osas.

 

Toitumine (söök ja toidulisandid) ja vedelikud

Kirurg määrab teile operatsioonijärgseteks nädalateks toitumis-ja tegevusplaani. See sisaldab reeglina vedelikudieeti kindlaks perioodiks, millele järgneb pehme või püreestatud toit ning lõpuks tavatoit. Esimeste kuude taastumise ajal on eriti raske piisavas koguses vedelikke tarbida. Maost möödajuhtiva operatsiooni puhul kaasneb ka eluaegne toidulisandite igapäevane tarbimine, mis sisaldab endas tavaliselt:

 • Multivitamiinid
 • D-vitamiin
 • Kaltsium
 • Raud
 • Vitamiin B12

Tervislikud valikud ja -elustiil tagavad parima elukvaliteedi peale lõikust. Valgurikkad toidud on olulised ning soovituslik on tarbida 60-100g valku päevas, arvestades teie meditsiinilist seisundit, operatsiooni tüüpi ja igapäevast aktiivsust. Kindlasti peaks vältima suurtes kogustes süsivesikute tarbimist, eriti tärklist sisaldavaid toite (sai ja leivatooted, makaronid, kreekerid ja muud rafineeritud teraviljad) ning magustatud toite (küpsised, koogid, kommid või muud magustoidud). Piirates päevast süsivesikute tarbimist 50g-ni päevas, aitab see ära hoida korduva näljatunde tekkimist, mis aitab kaasa kaalu tõusule.

 

Korduma kippuvad küsimused:

K: Milliseid vitamiine ja mineraalaineid pean hakkama võtma peale maovähendusoperatsiooni?
V: Multivitamiini, kaltsiumi koos D-vitamiiniga ja mõnel juhul ka rauda ja/või B12 vitamiini. Vahel lisatakse juurde ka A-vitamiini, juhul kui on suur probleem toitainete imendumisega. Eelistatakse närimistablette, eelkõige just vahetult peale operatsiooni.

K: Kui palju valku pean igapäevaselt tarbima?
V: Enamik patsiente tarbib vahemikus 60-80g valku päevas, kuid mõned võivad vajada rohkem, olenevalt lõikuse tüübist ja lõikuse reaktsioonist nende organismile.

K: Kas ma võin kogu päeva valgu koguse korraga sisse süüa?
V: Valgud peaksid olema jaotatud söögikordade ja (tervislike) vahepalade vahel. Keha ei suuda omandada u. üle 30g valgu korraga. Lisaks, valgud on toitained, mis aitavad hoida täiskõhutunnet kauem. Kui püüame lisada valke igasse toidukorda ja tervislikku vahepalasse, siis on väiksem võimalus tunda ennast näljasena toidukordade vahel.

K: Mis kujul peaksin valkusid tarbima?
V: On palju erinevaid variante, isegi inimeste puhul, kellel on erisoovid ja -vajadused toitumise osas. Liha, munad, piimatooted ja oad on kõige levinumad valguallikad igapäevatoidus. Valgušeigid ja –batoonid annavad lisavõimaluse vajaliku valgukoguse kätte saamiseks. Ajapikku suureneb tavatoidu tarbimise osakaal ja seega ka toitainete kättesaadavus tavatoidust, seega toidulisandite osakaal menüüs väheneb.

K: Kas peaksin vältima kofeiini peale bariaatrilist operatsiooni?
V: Mõistlik on vältida kofeiini 30 päeva lõikusejärgselt, kuna teie magu on lõikusest eriti hell. Peale seda perioodi võite kofeiini tarbida vastavalt nendele juhistele, mis teie kirurg või toitumisspetsialist teile määras.

K: Miks on vedeliku tarbimine oluline?
V: Vedelikupuudus on haiglasse tagasi jõudmise üks levinumaid põhjusi. Vedelikupuudus tekib siis, kui teie keha ei saa piisavas koguses vedelikke, et jätkata selle normaalset funktsioneerimist. Kandke veepudelit pidevalt endaga kaasas, isegi kui te viibite kodust eemal. Püüdke juua ka siis, kui te ei tunne veel janutunnet. Vedelikupuuduse tunnusmärgid on janu, peavalu, kõhukinnisus ning peapööritus püsti tõustes või istudes.


Ravimid

Paljudel rasvunud inimestel on rasked terviseprobleemid nagu diabeet, kõrge vererõhk, kõrge kolesterool ja südamehaigused. Patsiendid, kellele sooritatakse maovähendus ja kes langetavad edukalt kaalu, märkavad tihti nende kaebuste vähenemist ning nad võivad oma kirurgiga kokkuleppel mõnede ravimite kasutamise sootuks lõpetada.

Vähem retseptiravimeid ei tähenda siiski alati “tablettide-vaba elu”. Eesmärk on siiski saavutada parem tervis, mitte tingimata tarbida vähem ravimeid. Suur osa inimesi võtab oma toitumiskava kohaselt isegi rohkem tablette ja saavad sellest suurt kasu.

 

Levinumad küsimused

K: Millist mõju avaldab maovähendusoperatsioon ravimitele?
V: Olenevalt bariaatrilisest lõikusest võivad nii osad retseptiravimid kui käsimüügiravimid imenduda teistmoodi. Seega võib teie raviplaan muutuda. Suurte tablettide neelamine võib olla vastunäidustatud kohe peale operatsiooni, kuna tabletid võivad seedetrakti kinni jääda. Selle tõttu võib teie raviarst soovitada vajalikke ravimeid manustada teises vormis, nagu näiteks purustatuna, vedelikuna, pikatoimelise tabletina, närimistabletina, keele all sulanduva tabletina või süstina. Mõne pikatoimelise tableti puhul on purustamine vastunäidustatud. Teised ravimid võib jällegi purustada ja manustada koos tavatoiduga.

Mao pikisuunalise resektsiooni ja maobandaaži puhul on ravimite imendumise probleemid reeglina väikesed või sootuks olematud. Maost möödajuhtiva operatsiooni puhul võib olla ravimite imendumine märksa rohkem häiritud. Konsulteerige oma arsti või proviisoriga, kuidas te peaksite oma ravimeid manustama. Mõned inimesed peavad operatsioonijärgselt manustama topelt koguse antidepressante, et saavutada sama efekt, mis varem. See ei ole näidustatud kui komplikatsioon, kuid sellest peaks olema teadlik ning patsient peaks ise jälgima oma tuju ja vajadusel teavitama sellest oma lähedasi ja arsti.

K: Milliseid ravimeid peaksin vältima peale maovähendusoperatsiooni?
V: Teie bariaatriakirurg juhendab teid sellel teemal. Üks klass ravimeid, mida peaks kindlasti vältima, on mitte-steroidsed põletikuvastased ravimid (ibuprofeen, diklofenak jne), mis põhjustavad maos ärritust ja haavandeid, eriti maost möödajuhtiva operatsiooni puhul. Sellised haavandid võivad veritseda või rebeneda. Tavaliselt need ei ole eluohtlikud, kuid nad võivad põhjustada kuid ja isegi aastaid meelehärmi ning see on levinud põhjus kordusoperatsiooniks või isegi (harvadel juhtudel) lõikuse tagasipööramiseks.

Mõned kirurgid võivad soovitada piirata mitte-steroidsete põletikuvastaste ravimite kasutamise peale mao pikisuunalist resektsiooni ja samuti peale maobandaaži lõikust. Kortisteroidid (nagu näiteks prednisoon) võivad samuti põhjustada haavandeid ja häirida paranemise kulgu, kuid võivad vahetevahel olla vajalikud. Mõned pikatoimelised tabletid võivad samuti imenduda halvemini peale bariaatrilist operatsiooni, seega on oluline olla pidevalt kontaktis oma kirurgi ja perearstiga, et veenduda oma ravimite toimimises.

K: Kas ma pean lisaks mõnda retseptiravimit hakkama kasutama peale bariaatrilist operatsiooni?
V: Mõned patsiendid võivad ajutiselt või igapäevaselt hakata kasutama antatsiide (kõrvetiste ravimeid). Mõned kirurgid võivad teile ajutiselt välja kirjutada preventatiivseid ravimeid sapikivide tekke ennetamiseks, juhul kui teil sapipõis alles on. Küsige oma kirurgilt, kas need on teie jaoks vajalikud ravimid.

 

Treenimine

Füüsiline aktiivsus on väga oluline aspekt pikaajaliseks kaalu kontrolli all hoidmiseks. Erinevatel patsientidel võivad olla erinevad vajadused ja võimed trenni tegemiseks. Kui teil ajapikku treeningprogrammi tegemisel vilumus kasvab, siis teie keha harjub pingutusega ära, keha muutub efektiivsemaks ja põletab sama koormuse puhul vähem kaloreid. Kaalu langedes kipub teie keha põletama ühes tunnis samuti vähem kaloreid. Seega peaksite ajapikku oma treeningkoormust suurendama või pikendama seda ajaliselt.

Levinumad küsimused

K: Kui palju trenni peaksin tegema?
V: Hetkel soovitatakse teha 150 minutit mõõduka tempoga trenni nädalas, nagu kiirem kõndmine, sörkimine, Zumba, ujumine või jõusaal. Palun pange tähele, et inimeste koormuse talumine varieerub. Trenni tegemisel tasub jälgida, et valitud koormus ei ole liialt suur just teie jaoks.

K: Kui ruttu peale operatsiooni võin alustada füüsilise aktiivsusega?
V: See oleneb füüsilisest aktiivsusest/treeningust. Te võiksite alustada kõndimisega juba siis, kui haiglas olete, juhul kui teie arst pole määranud teisiti. Paranedes peaks järk-järgult hakkama tõstma füüsilise aktiivsuse intensiivsust. Vastavalt teie progressile võib arst lubada kasvatada treeningute koormust. Intensiivsemaid tegevusi, nagu raskuste tõstmised, kõhulihaste harjutused, lõuatõmbed vms kõhupiirkonna pingutust nõudvad harjutused, peaks vältima niikaua, kuni teie arst on selleks loa andnud.

K: Millist tüüpi trenni peaksin tegema?
V: Parimate tulemuste saavutamiseks peaks treening sisaldama nii aeroobset- , jõu- kui ka venitusharjutusi. Proovige erinevaid treeningkavasid, et leida teile sobiv programm. Sooja vee harjutused (nagu basseinis ujumine ja vesiaeroobika) on parim valik nendele, kellel esineb liigesevalu. Kodus treenimine on samuti võimalus, kui teil ei ole kodupiirkonnas treeningsaali.

 

Kaalu nullpunktid

Maovähendusoperatsioon muudab Teie elu positiivselt ning alatiseks. Teie keha on muudetud, et saaksite paremini võidelda ülekaaluluga, mis on tingitud geneetikast, ainevahetusest, keskkonnast või elustiilist. Need on väga tugevad jõud, mis on loonud Teie kaalu nö nullpunkti, kuhu olete jäänud pidama või mille ümber kaal pidevalt kõigub.

Teie keha on väga efektiivne hoidmaks seda kaalu ja takistamaks muutust. On oluline teada, et kui hakkate kaalu langetama, siis keha üritab leida uue nullpunkti. See viib tihtipeale kaalulanguse seisakuteni. See on normaalne ja oodatav olukord. Ärge laske ennast rivist välja lüüa sellest, sest see on täiesti normaalne osa teie kaalulangetuse teekonnas.

 

Uni ja magamine

Korrapärane unetsükkel on samuti oluline faktor kaalu langetamises ja selle hoidmises. Äratuskella pidevalt samaks kellaajaks määramine ei ole vaid laste jaoks, vaid see, koos piisava une ajaga, on oluline osa kaalulangetuses. Ebakorrapärane uni on üheks faktoriks kaalu tõusmisel. Parema unetsükli loomiseks mõelge järgmistele tegevustele – vältige õhtust kofeiinitarbimist, ärge treenige paar tundi enne magama jäämist ning looge rahulik, mugav ja pime magamistoa atmosfäär.

Paljudel patsientidel on enne maovähendusoperatsiooni uneapnoe. Kuigi uneapnoe võib aidata kaasa kaalulangusele, on oluline, et te jätkate uneapnoe ravi ka peale maovähendusoperatsiooni. Te võiksite konsulteerida oma kirurgiga enne, kui uneapnoe ravi muutma hakkate.

 

Suitsetamine

Komplikatsioonide vähendamiseks soovitatakse enne igat bariaatrilist operatsiooni lõpetada suitsetamine või asendada see suukaudse nikotiiniga (närimiskumm, pastillid). See on ka ühtlasi hea võimalus loobuda suitsetamisest pikas perspektiivis.

K: Miks ma pean loobuma suitsetamisest või nikotiinist enne lõikust?
V: Suitsetamine ja nikotiin pärsib kudede verevarustust ja pikendab paranemise aega. Suitsetamine on kahjulik kõikidele organitele ja sellega võib kaasneda:

 • Trombide tekkimise oht
 • Maohaavandite tekkimise oht peale maost möödajuhtivat operatsiooni
 • Südamehaigused
 • Insult
 • Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK)
 • Suurenenud oht puusaliigese murrule
 • Silmakae tekkimine
 • Suu-, kurgu-, söögitoru-, häälepaelte-, mao-, pankrease, põie-, emakakaela- ja neeruvähi tekkimise oht.

K: Millal enne lõikust peaksin loobuma suitsetamisest?
V: Vähemalt 6 nädalat enne operatsiooni, et vähendada eluohtlike trombide ja kopsupõletiku tekkimise võimalust. Loobudes suitsetamisest vaid nädal või kaks enne lõikust võib osasid ohtusid isegi suurendada. Teie kirurg annab teile täpsed juhised tubakavabaks eluks enne lõikust ning võib nende eiramisel lõikust edasi lükata, kuni olete tubakast prii.

 

Alkoholi tarvitamine

K: Kas ma võin tarbida alkoholi peale maovähenduslõikust?
V: Alkoholi tarbimine ei ole soovitatav peale bariaatrilist operatsiooni. Alkohol sisaldab kaloreid, aga sealjuures minimaalselt toiteväärtust, seega see töötab teie kaalulangetamise vastu. Näiteks, vein sisaldab tavalise magusa gaseeritud joogiga võrreldes topelt koguses kaloreid. Alkoholi imendumine muutub peale bariaatrilist operatsiooni, sest maos varem eksisteerinud ensüümi, mis tavaliselt alkoholi seedimist alustab, on oluliselt vähem või see puudub sootuks.

Alkohol võib ka kiiremini organismi imenduda peale maost möödajuhtivat- ja pikisuunalise resektsiooni operatsiooni. Organismi imendunud alkohol on ka tugevatoimelisem ning uuringute kohaselt saavutavad bariaatria patsiendid kõrgema alkoholisisalduse veres. See püsib veres ka pikemat aega võrreldes teiste inimestega.

 

Rasedus peale bariaatrilist operatsiooni

K: Kas peale bariaatrilist operatsiooni on turvaline rasedaks jääda?
V: Rasedaks jäämist soovitatakse vältida 12-18 kuud peale bariaatrilist lõikust. Selle ajaga peaks saavutama piisavalt suure kaalulanguse ja teie kaal on stabiliseerunud. Samuti on peale bariaatrilist operatsiooni toitainete tarbimine pikemaks ajaks vägagi piiratud.

 

The Health Clinic pakub järgmisi kaalukirurgia protseduure:

Maoballoon
Maobandaaž
Mao plikatsioon 
Mao pikisuunaline resektsioon
Maost möödajuhtiv operatsioon
Mini-bypass operatsioon

 

Vaata meie patsientide videosid, kes jagavad oma kogemusi Health Clinicus

Jürile tehti mini-bypass operatsioon ning ta on 8 kuuga kaotanud juba 50 kg!

Anu otsustas aga maoballooni kasuks, kaotas 12 kuuga 30 kg ning tunneb ennast paremini kui eales varem.