Toitumine pärast operatsiooni

Toitumine pärast operatsiooni

 

Järgnevad toitumissoovitused on sobilikud vertikaalse maoresektsiooni (sleeve), maost möödajuhtiva operatsiooni (bypass) ning mini-bypass operatsiooni järgselt:

Kõige rohkem erinevad toitumissoovitused vahetult pärast operatsiooni, kui tuleb hoolikalt jälgida toidu tekstuuri. Järgima peab järgnevaid kindlaksmääratud perioode:

1.-2. nädal pärast operatsiooni: toidu tekstuur on ilma tükkideta püree. Portsjoni suurus on 15-60 ml ja päevas on 4-6 einet. Sobilikud toidud on näiteks vähendatud rasvasisaldusega jogurt; püreestatud kodujuust; püreestatud kana, kalkun, veiseliha või kala; valgurikkad smuutid; madala rasvasisaldusega püreesupid; vedelapoolsem puder; valgujoogid.

3.-4. nädal pärast operatsiooni: toidu tekstuur on kergesti näritav pehme toit. Portsjoni suurus on 50-100 ml ja päevas on 3-5 einet. Sobilikud toidud on näiteks munatoidud, hautatud liharoad, kana ja kalkuni hakkliha, küpsetatud või aurutatud kala, pehmeks küpsetatud köögiviljad, pehmed puuviljad, puder jms.

Üks kuu pärast operatsiooni: hakatakse järkjärguliselt üle minema tavapärase tekstuuriga toitudele. Toiduportsjon hakkab aegamisi suurenema, aga ei tohiks olla suurem kui 200 ml. Sööma peab regulaarselt 3 einet päevas ja vajadusel 1-2 vahepala. Sobilikud toidud on väherasvased lihad ja kalad, munatoidud, vähendatud rasvasisaldusega piimatooted, erinevad köögiviljad, kaunviljad, puuviljad ja marjad ning täisteratooted, mis on valmistatud vähese lisatud rasvainega.

 

Et tagada operatsiooni pikaajaline edu, tuleb edaspidi kinni pidada järgnevast:

Keskenduge kõrge toiteväärtusega söökidele. Igal toidukorral tuleb süüa valguallikaid nagu muna, lahjad piimatooted, erinevad lihad ja kalad ning kaunviljad. Igapäevaselt süüa erinevaid köögi-, puuvilju ja marju. Vältima peab kõrge rasva- ja/või suhkrusisaldusega toite ning jooke. Nende liigne tarbimine võib tekitada ebameeldivaid sümptomeid (nt kõhulahtisus, dumping sündroom) ja pärssida kaalulangust.

Jooge vähemalt 1.2 liitrit vedelikku iga päev. Juua tuleks aeglaselt, väikeste lonksudega ja kogu päeva jooksul. Keelatud on samaaegne söömine ja joomine. Juua tohib 20 minutit enne ja pärast söömist. Sobilikud joogid on vesi, taimetee, maitsevesi (ilma lisatud suhkruta). Mõõdukas koguses võite juua kohvi ja teed, kuid neile ei tohiks lisada suhkrut. Keelatud on gaseeritud joogid ja liigne/regulaarne alkoholi tarbimine.

Võtke vitamiinide ja mineraalainete lisandeid igapäevaselt. Vajalik on juurde võtta nii multivitamiini kui ka eraldi kaltsiumi, D-vitamiini, rauda ja B12-vitamiini. Turul leidub ka spetsiaalseid maovähendusoperatsioonijärgseid toidulisandeid.

Sööge regulaarselt. Vältige liiga pikkasid söögipause (>5 tundi), aga ka liiga sagedast söömist. Süües liiga sagedasti, võite saada liigselt toiduenergiat, mis võib pärssida kehakaalu langust ning põhjustada kaalutõusu.

Närige toitu põhjalikult ja võtke aega söömiseks. See aitab ennetada mitmeid ebameeldivaid sümptomeid nagu iiveldus ja ülesöömine. Lisaks aitab aeglane söömine tajuda paremini täiskõhutunde tekkimist.

Pöörake tähelepanu oma söömise põhjustele. Lisaks näljale süüakse sageli emotsioonide või soodustava keskkonna tõttu. Proovige tõsta oma teadlikkust enda söömise osas: kas ma söön, sest minu viimasest toidukorrast on möödas mitu tundi ja kõht on tühi või ma söön, sest tunnen igavust, stressi, kurbust, ärevust või ma söön, sest mingi toit on laua peal või köögikapis olemas.

 

 

Vaata meie patsientide videosid, kes jagavad oma kogemusi Health Clinicus