Mao pikisuunaline resektsioon

Sleeve operatsioon ehk mao pikisuunaline resektsioon on protseduur, mis tagab kaalukaotuse tänu mao vähendatud mahule ning mille tulemusena saab kõht täis väiksemast toidukogusest. Magu tehakse väiksemaks seda vertikaalsuunas jagades ja eemaldades 60–80% selle mahust. Tulemused varsti pärast mao pikisuunalist resektsiooni näitavad, et patsiendid võivad oodata 60 kuni 70% ülekaalu kadumist kahe aasta jooksul pärast protseduuri. See on protseduur, millega ei kaasne soolte ümbersuunamist ning seetõttu välditakse pikaajalisi komplikatsioone nagu maohaavandid, vitamiinidefitsiit ja soolesulgused.

Me pakume Eestis kõige komplekssemat teenust koos pikajalise jälgimise- ja tugiprogrammiga. Loe lähemalt siit.

 

Kirurg Dr. Rein Adamson / dr. Martin Adamson
Nõutav kehamassiindeks KMI al. 30, sõltuvalt kaasuvatest haigustest
Anesteesia Üldnarkoos
Lõikuse kestus 1-2 tundi
Ööd haiglas 2-3
Vajalik puhkus 2 nädalat
Oodatud kaalukaotus 60%-70% ülekaalust
Poolt * Toidu teekonda soolestikus ei muudeta
* Suur kaalukaotus
* Vitamiinide imendumisega probleeme vähe
Vastu * Võib tekkida söömistakistus
* Pika õmblusjoone lekke risk
Lõikus tagasipööratav EI
Hind 5400 €
Järelmaks medicredit

alates 146 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

TESTI OMA SOBIVUST
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

 

Mis on sleeve operatsioon?

Sleeve operatsioon (seda on nimetatud ka mao pikisuunaliseks resektsiooniks, pikisuunaliseks gastrektoomiaks, parietaalseks gastrektoomiaks, maovähendusoperatsiooniks jne) oli algselt mõeldud ainult esimeseks etapiks kaheosalisest protseduurist. Patsient oleks selle plaani järgi paar päeva hiljem uuesti operatsioonisaali toodud ja teise etapina sooritatud soole möödaviimise lõikus.

Siiski leiti, et patsiendid, kellele on juba tehtud pikisuunalise resektsiooni osa protseduurist, kaotasid ka ilma plaanitava teise protseduurita rohkesti kaalu. Paljud maailma kaalulangetamiskeskused hakkasid seda operatsiooni läbi viima ning sleeve operatsioonist sai pideva kaalulangetamise abivahend. Pärast seda, kui algupärast operatsioonimeetodit veidi kohandati, on kaalulanguse tulemused veelgi paremad kui esialgse protseduuri puhul.

Sleeve operatsioon põhjustab kaalulangust ligikaudu samal printsiibil kui teised kaks tuntud kaalukaotuslõikust – piirates manustatava toidu hulka, nii et patsiendil saab rutem „kõht täis”. Kuna eemaldatakse umbes 80% maost, on see meetod selgelt tõkestav. Kuna sooltega midagi ei tehta, ei ole ka ohtu, et organismil jääb osa toitaineid omastamata.

Sleeve operatsioon viiakse läbi võimalikult väheinvasiivse tehnikaga ning see on suurepärane alternatiiv teistele väljakujunenud laparoskoopilistele maovähendusoperatsioonidele või maobandaaži paigaldamisele. Seda võib kasutada igal patsiendil, kes bariaatriliseks lõikuseks sobib, ning ka osal patsientidel, kel on vaja kaotada väiksem hulk kaalu, kuid kes ei sobi maost möödajuhtivaks protseduuriks.

 

Kuidas mao resektsioon töötab?

sleeve operatsioonSleeve operatsioon on protseduur, mis tagab kaalukaotuse tänu mao vähendatud mahule ja varasemale küllastustundele (kõht saab täis väiksemast toidukogusest).

Magu tehakse väiksemaks seda vertikaalsuunas jagades ja eemaldades 60–80% selle mahust. Protseduur ei ole tagasipööratav. Mao järelejäänud osa on banaanikujuline ning mahutab umbes 100-200 grammi toitu.

Eesmärk on säilitada mao funktsionaalsus, aga drastiliselt vähendada selle mahtu. Võrreldes omavahel mao pikisuunalist resektsiooni ning maost möödajuhtivat operatsiooni Roux’ järgi, tekitab möödajuhtimine sarnase piiratuse efekti, aga samas võib tekkida dumping-sündroom, mis toob kaasa kõhuärritust, kui olete söönud magusat või kontsentreeritud süsivesikuid; maoresektsioon seda ei põhjusta.

Lisaks saab Roux’ protseduuri puhul vajadusel seedetrakti taastada. Maobandaaži ja resektsiooni võrdluses aga tuleb esimese puhul kasutada plastpolümeerist lisaseadet, mis maomahtu füüsiliselt piirab, samas kui resektsiooni puhul ei panda organismi ühtki võõrkeha.

 

Vaata videot, milles meie kaalukirurg dr. Martin Adamson vastab sagedasti tekkivatele küsimustele seoses sleeve operatsiooniga.

 

Mida meeles pidada?

Oluline on meelde jätta, et sleeve operatsioon on protseduur, millega ei kaasne soolte ümbersuunamist ning seetõttu välditakse pikaajalisi komplikatsioone nagu maohaavandid, halvast toitainete imendumisest tingitud vitamiinidefitsiit ja soolesulgused. Ning kuigi patsiendid on teatanud, et näljatunne ja isud kipuvad aeglaselt naasma, avaldas dr Himpens Belgiast 2006. aastal olulise uurimuse, mis tõestas, et isegi kolm aastat pärast sleeve operatsiooni on patsientide isud palju väiksemad kui pärast maopaela paigaldust ning paljud patsiendid kaotasid rohkem kaalu.

Kõige olulisem on pikisuunalise resektsiooni puhul teada, et see on tõestatult üsna turvaline operatsioon ning üsna efektiivne inimestel, kel on vaja kaotada vähem kui 50 kg. Seega on see turvalisem ja efektiivsem neile, kelle KMI on väiksem.

 

Sleeve operatsioon – oodatav kaalulangus

Tulemused varsti pärast sleeve operatsiooni näitavad, et patsiendid võivad oodata 60 kuni 70% ülekaalu kadumist kahe aasta jooksul pärast protseduuri. Pikaajalised uuringutulemused ei ole veel saadaval. Kui kaalukaotus pärast resektsiooni on ebapiisav, võib lisaks sooritada malabsorbtiivse protseduuri, näiteks biliopankreaatilise diversiooni ja duodeenumit väljalülitava operatsiooni, et kaalukaotust tõhustada.

 

 

 

Millised patsiendid võiksid kaaluda sleeve operatsiooni?

 • See on üks võimalus patsientidele, kes on mures maost möödaviivate ja peensoolest ümbersuunavate lõikuste pikaajaliste mõjude pärast: nt soolesulgused, haavandid, aneemia, osteoporoos, proteiini- ja vitamiinipuudus.
 • See on piirav kaalulangetamise võimalus patsientidele, kellele ei meeldi mõte meditsiiniliseadmest nende kehas, mida maobandaaž parandamatult tähendab.
 • See on kirurgiline kaalu langetamise võimalus patsientidele, kel on terviseprobleeme või muid meditsiinilisi vastunäidustusi, mis ei lase neil ette võtte teist tüüpi bariaatrilisi lõikusi: nt aneemia, Crohni tõbi, põletikuvastaste ravimite kasutamine või juba läbitud suured operatsioonid.
 • Sleeve operatsioon on uus võimalus maobandaažiga patsientidele, kel on bandaažiga probleeme, kuid kes ei taha läbida möödaviivat operatsiooni.

Sleeve operatsioon on protseduur, mida tehakse vaid inimestele, kes on rasvunud, mis tähendab, et nende kehamassiindeks on 30 või kõrgem ning arvesse võetakse ka kaasuvaid haigusi ja muud olulist terviseinfot.

Mõõda oma kehamassiindeksit:

90
10

SINU KMI:

 

Sleeve operatsiooni eelised

 • Sleeve operatsioon põhjustab kaalulangust, piirates manustatava toidu kogust, mida korraga saab süüa.
 • Vähendab näljatunnet, sest eemaldatakse see osa maost, mis toodab nälga põhjustavat hoseermooni.
 • Seedimine toimub normaalselt, sest seedesüsteemi ei muudeta.
 • See ei mõjuta malabsorbatsiooni või toitainete defitsiiti, sest peensool jäetakse puutumata.
 • Haavandid tekivad vähema tõenäosusega kui möödaviiva lõikuse puhul.
 • Dumping-sündroomi tõenäoliselt ei teki, sest pääs peensoolde jääb puutumata
 • Sleeve operatsioon ei ole nii keeruline protseduur kui maost maost möödaviiv ja peensoolest ümbersuunav lõikus või biliopankreaatiline diversioon ja duodeenumit väljalülitav operatsioon.
 • Tavaliselt saab seda teha haiguslikult rasvunud patsientidel laparoskoopia teel.
 • Kehasse ei paigaldata maobandaaži.
 • Ei ole vaja hilisemat kohandamist või täitmist nagu maobandaaži puhul.
 • Kui on vaja kaalulangust suurendada, saab hiljem sooritada möödaviiva lõikuse või biliopankreaatilise diversiooni ja duodeenumit väljalülitava operatsiooni.
 • Ainuüksi selle protseduuriga on võimalik kaotada 60 kuni 70% ülekaalust kahe aastaga.

 

Sleeve operatsiooni miinused

 • Kuna sleeve operatsioon põhineb ainult maomahu piiramisel, on suurem tõenäosus ebapiisavaks kaalukaotuseks ja hilisemaks kaalutõusuks kui möödajuhtivate lõikuste puhul.
 • Aja jooksul võib väiksem magu välja venida (sama võib juhtuda ka möödaviiva lõikuse puhul).
 • Kuigi sleeve operatsioon aitab hoida kontrolli all nälga ja piirata korraga söödava toidu hulka, ei toimu kaalukaotust ilma tervisliku ja vähekalorse dieedi ning regulaarsete treeninguteta (sama kehtib ka teiste puhtalt maomahu piiramisel põhinevate meetodite kohta nagu maobandaaž).
 • Kui protseduur viiakse läbi ühe osana kaheosalisest operatsioonist, peab pärast sooritama veel teise lõikuse, näiteks biliopankreaatilise diversiooni ja duodeenumit väljalülitava operatsiooni.
 • Lõikus ei ole tagasipööratav, sest eemaldatud maoosa on jäädavalt kadunud.
 • Maole asetatud klambrid võivad põhjustada lekkeid või veritsust.
 • Kõik lõikused kujutavad endast teatud riski, sealhulgas verejooksud, trombide teke, infektsioonid, kopsupõletik ja muud komplikatsioonid.

 

Juhised dieediks

Sleeve operatsioon piirab toidu hulka, mida korraga saate süüa, aga see ei takista teil valimast oma dieeti igasuguseid sööke, sest seedesüsteem töötab endiselt. Patsient peab omaks võtma tervisliku toitumise põhimõtted ning aktiivse elustiili, mis aitavad kaalulangusele kaasa.

 

Järgmised kuus reeglit on söömisel väga olulised:

1. Sööge ainult väikeseid koguseid: mao mahutavus on muutunud, seega peab muutuma ka söödava toidu kogus. Sellele vaatamata pole kerge õigel ajal söömist lõpetada. Mida väikeste koguste all silmas peame? Näiteks üks viil leiba hommikusöögiks või kaks kartulit ja väike tükk kala lõunaks.

2. Mäluge hoolega ning neelake ainult korralikult peenestatud toitu: vajate närimiseks rohkem aega ning kõiki toite ei olegi võimalik hästi läbi närida. Ebasobivate toitude nimekirjast leiate toidud, mida ei ole tavaliselt lihtne närida.

3. Ärge sööge ja jooge korraga: vähenenud maomahu tõttu ei saa Te enam korraga manustada vedelikku ja toitu. Päevas oleks soovitatav juua 2-3 liitrit vedelikku. On parem juua söögiaegade vahel või enne sööki.

4. Ärge heitke pärast sööki pikali ega puhake: horisontaalasendis on refluks (oksendamine) kergem tekkima. Samuti püsib toit kauem mao eesmises osas ning see võib tekitada ebamugavust.

5. Sööge viis korda päevas: see on oluline, sest kui sööte ainult paar-kolm korda päevas, ei ole võimalik süüa mitmekesist toitu. Aga kuna saate süüa ainult väikesed portsjoneid, ei saa Te piisavalt proteiine, mineraale ja vitamiine. Peale selle on viis korda päevas süües vähem tõenäoline, et Teid haaravad äkilised näljasööstud, mille jooksul võite oma uued söömisharjumused unustada.

6. Hoiduge kaloririkastest jookidest: meie kogemuste põhjal manustavad paljud liigseid kaloreid karastusjookidest, kakaost ja piimakokteilidest. Pärast operatsiooni võite sama teha, nii et mõelge enne hoolikalt, kui kõrge kalorisisaldusega jooki joote. Manustatavaid vedelikke võiks olla mitut tüüpi, nende seas kohv ja tee, lahjendatud puu- ja juurviljamahl, kerged kunstlike magusainetega joogid, rasvavaene piim ning gaasita mineraalvesi.

 

Vaata meie patsientide videosid, kes jagavad oma kogemusi Health Clinicus

Jürile tehti mini-bypass operatsioon ning ta on 8 kuuga kaotanud juba 50 kg!

Anu otsustas aga maoballooni kasuks, kaotas 12 kuuga 30 kg ning tunneb ennast paremini kui eales varem.

 

 

Kui veresuhkur oli kontrolli alt väljas, samuti kaal näitas tulemuseks 96,7kg, oli see häirekell. Pärast 7 aastat ebaõnnestunud toitumiskavasid ning dieete otsustasin The Health Clinicu teenuse kasuks. Konsulteerides kirurgiga leidsime just minule sobivama variandi milleks oli Sleeve operatsioon. Täna kolm kuud hiljem olen 14 kg kergem ning tunnen end üle aastate imelisemalt kui kunagi varem! Tänud kogu kliiniku personalile, te olete suurepärased! Liina

Olen ülimalt rahul kliiniku töötajatega ja ka operatsiooni ning kõige sellega mis hiljem kaasnes. Eriti meeldiv on konsultant Maarja-Liisa! Tema soe suhtlus ja kiire töö aitas mind uuele eluetapile. Tänan Teid “The Health Clinic”! Aire

Minu ja arsti ühine valik oli Sleeve. Nüüd on sellest kuu möödas ja ma olen rahul, et ma sellise suure elumuutuse ette võtsin. Ma jõudsin otsusele see operatsioon ära teha, kui mu kehakaal oli juba 90 ja rohkem kilo. Ma ei tahtnud enam suuremaks saada. Proovisin erinevaid viise kaalust alla võtmiseks, kuid mul see ei õnnestunud. Üle pika aja on mu kaalunumber 80 kg ja ma olen juba praegu ülimalt rahul sellega, et ma olen 10 kg kergem ja mul on veel kergem tulevik paistmas. Olen õnnelik! Siirad tänud dr. Adamsonile ja The Health Clinicu tiimile!!! Eve

LOE TAGASISIDESID

Galerii enne / pärast piltidega

 

Sleeve operatsiooni viivad läbi spetsialistid dr. Rein Adamson ja dr. Martin Adamson, kes on väga kogenud bariaatria kirurgid Eestis.