Maoballoon

Maoballoon on mitte-kirurgiline ülekaalulisuse ravimeetod, mille peamiseks eesmärgiks on anda inimesele tõuge elustiilimuutuseks. Koos korrektse toitumise ja liikumise suurendamisega võib maoballooni abiga saavutada väga häid tulemusi, keskmiselt kaotatakse sõltuvalt maoballooni tüübist 10-25 kg, kuid suurema algkaalu korral on võimalik kaalu langetada ka rohkem.

The Health Clinicu kirurg dr. Rein Adamson alustas esimesena Eestis aastal 2000 maoballoonide paigaldamist olles täna ka ainuke kirurg, kes siiani regulaarselt maoballoone paigaldab. 2020. aasta juunikuus võtsime kasutusele uue generatsiooni maoballooni Elipse, mille paigaldamisel ei ole vaja narkoosi ning samuti ei ole ballooni eemaldamiseks tulla eraldi protseduurile, sest maoballoon lahkub organismist pärast 16. nädalat loomulikku teed pidi. Lisainfot uudse Elipse maoballooni kohta leiate SIIT.

 

Kirurg Dr. Rein Adamson
Nõutav kehamassiindeks 25
Anesteesia 4-kuu Elipse maoballoon – ilma narkoosita
6-kuu Allergan maoballoon – veeninarkoos
12-kuu Spatz maoballoon – üldnarkoos
Operatsiooni kestus 0,5-1 tundi
Ööd haiglas 1
Vajalik puhkus 1 nädal
Oodatud kaalukaotus 10-25 kg
Eelised * Seedetrakti ei avata
* Väheinvasiivne protseduur
Puudused * Väiksem kaalukaotus teiste bariaatriliste protseduuridega võrreldes
Lõikus tagasipööratav JAH
Hind 4-kuu Elipse maoballoon – 3450 €
6-kuu Allergan maoballoon – 2650 €
12-kuu Spatz maoballoon – 3250 €
Järelmaks medicredit

alates 73 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

TESTI OMA SOBIVUST
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

 

Maoballoon – kellele?

Maoballoon on näidustatud ravimeetod, kui kehamassiindeks on 25 ja suurem.

Mõõda oma kehamassiindeksit:

90
10

SINU KMI:

 

 

 

Maoballoonid (Allergan, Spatz)
Paigaldamine

MaoballoonPehme silikoonist maoballoon viiakse endoskoobi abil makku ning tühi balloon täidetakse maos steriilse vedelikuga. Kui maoballoon on täis, on ta liiga suur, et liikuda edasi peensoolde ning hulbib vabalt maos ringi. Balloon täidab osaliselt magu ja see tekitab patsiendile täiskõhutunde.

See ravimeetod on mitte-kirurgiline ja mitte-medikamentoosne meetod ja selle eelis on väga väike tüsistuste oht. Maoballooni võib kasutada nii iseseisva kaalulangetamismeetodina kui ka erinevate operatsioonide eelselt operatsiooniriskide vähendamiseks.

Ekstreemsetel ülekaalulisuse juhtudel ei ole bariaatrilisi operatsioone ilma eelneva kaalulangetamiseta tehniliselt võimalik teostada. Parema tulemuse saamiseks võib maoballooni kasutada mitu korda järjest väikeste ajavahedega (2 kuud).

BioEnterics® intragastraalse ballooni (BIB®) programm aitab Teil muuta oma keha ja elustiili ohutul ja tõhusal viisil, parandades Teie tervist ja elu.

 

Vaata videot, milles meie kaalukirurg dr. Rein Adamson vastab sagedasti tekkivatele küsimustele seoses maoballooni protseduuriga

 

Alustamine: mida oodata

Protseduuriks ettevalmistamine

Tähtsad meeldetuletused:
 • Leppige kokku, et keegi abistab Teid, kui naasete koju haiglast
 • 12 tundi enne protseduuri ei tohi tarbida tahkeid toite ja vedelikke.
 • Täitke oma köök vajalike protseduurijärgsete toitude ja vedelikega vastavalt toitumisspetsialisti juhistele.
 • Planeerige peale protseduuri vähemalt kolm päeva tegevusetust.

 

Paigaldamise päev

Protseduuri päeval valmistab Teie meeskond Teid ette maoballooni endoskoopiliseks paigaldamiseks, mis üldjuhul võtab aega umbes 20-30 minutit.

Protseduuri teostatakse veeninarkoosis või üldnarkoosis anestesioloogi kontrolli all (6-kuu balloon veeninarkoosis, 12-kuu balloon üldnarkoosis). Arst kontrollib enne protseduuri magu endoskoobiga. Tühi maoballoon sisestatakse Teile suu kaudu makku. Kui maoballoon on paigaldatud ja soolalahusega täidetud, siis jääte kliinikusse jälgimisele kuni järgmise päeva hommikuni ehk haiglas viibite 1 öö.

BIB-ga kohanemine

Esimesed paar päeva on ebamugavad, sest magu harjub ballooni olemasoluga. Te võite tunda iiveldust, võite oksendada, Teil võib olla puhitus, kõhulahtisus ja kõhukrambid kuni Teie keha kohaneb. Need seisundid on normaalsed ning eeldatavad. Teie arst annab Teile ranged juhtnöörid vee manustamise kohta sellel perioodil. On ülitähtis, et Te jooksite palju vett esimese paari päeva jooksul ja väldiksite tahkete toitude söömist.

Esimesel kolmel päeval peate olema vedelal dieedil, mis võib sisaldada järgmist:

 • mahlasid
 • piima
 • vedelaid suppe või puljongeid
 • tarretisi

Vältida tuleks:

 • kohvi
 • kihisevaid jooke
 • rasvaseid toite
 • šokolaadi
 • jäätist

Tähtsad meeldetuletused:

 • Ärge tegelege füüsiliselt aktiivse tegevusega esimesed 24 tundi
 • Jooge külmasid jooke väikestes kogustes alustades teelusikatäiest ja suurendage aeglaselt vedeliku hulka siis, kui saate. Kui vedelikku manustatakse suurtes kogustes, siis on suurem oht iiveldusele ja oksendamisele.
 • Arst on valves esimesed 24 tundi, et tegeleda mistahes reaktsioonide või hädadega, mida Te võite kogeda.

 

Üleminek tahketele toitudele

Pärast paaripäevast vedelat dieeti olete Te valmis üleminekuks tahketele toitudele. Enne tahkeid toite lähete üle pooltahketele toitudele. See, kui kiiresti üleminek toimub, sõltub Teie edusammudest ning sellest, kui hästi Teie keha vedelikke talub. Oluline on, et üleminek toimuks aeglaselt ning, et Te ei püüaks kohanemisprotsessi tagant kiirustada.

Sel ajal võib toitumisspetsialist Teil soovitada süüa:

 • putru
 • paksemaid suppe
 • puuviljapüreesid

 

Järgmised kuus kuud

Pärast esimest kahte nädalat on Teie keha MAKKU PAIGALDATUD BIB-ga harjunud, Te järgite regulaarset toitumisplaani ning tegelete jälle oma tavaliste tegevustega.

Järgmise kuue kuu jooksul on ülitähtis, et Te suhtleksite arstiga, et mõõta Teie edusamme kaalulangetamisel. See periood on oluline, et valmistada Teid ette selleks, et kaotatud kilod ei tuleks tagasi peale BIB eemaldamist. Pidage meeles, et maoballoon on ainult “koolitusvahend”, nagu abirattad jalgrattal. BIB (maoballoon) annab Teile võimaluse rakendada elustiili muutusi, mida Te peate tegema, et säilitada ideaalne kehakaal.

Järgmised juhised aitavad Teil olla edukam:

 • Pidage päevikut selle kohta, mida Te sööte ja kui palju liigute.
 • Muutke oma uus toitumisplaan pikaajaliseks elustiili muutuseks. Sel ajal, kui Teile on paigaldatud BIB, jälgige tähelepanelikult ning teatage enesetunde mistahes ebatavalistest muutustest. Kui Teil iiveldab kauem kui paar päeva alguses, siis teavitage sellest kohe oma arsti.

 

BIB-i eemaldamine

Kuue kuu pärast eemaldatakse maoballoon 20- minutilise protseduuri jooksul, mis on sarnane selle paigaldamisele. Eemaldamise protseduuril antakse Teile rahustit ja Teie arst eemaldab soolalahuse või õhu enne kui maost eemaldatakse tühjakslastud maoballoon.

 

Tähtsad meeldetuletused:

 • 24 tundi enne protseduuri ei tohi süüa tahket toitu.
 • 12 tundi enne protseduuri ei tohi tarbida vedelikke.
 • Leppige kokku, et keegi abistab Teid, kui naasete koju ravikeskusest.

 

Jätkuva edu alus

BIB annab Teile tõuke kaalulangetusprotsessi alustamisele, kuid Teil on nüüd uued vahendid ja uus maailmavaade. Te olete edukas ja teate, kuidas neid edusamme jätkata. Balloon võib olla läinud, kuid Teie soov jätkata sellist elu, millist Te praegu naudite, motiveerib Teid jääma tervise ja õnne teele ning mitte kunagi tagasi pöörduma.

 

Kas BIB programm on Teie jaoks õige?

Et kvalifitseeruda BIB programmi jaoks peate:
•  olema vähemalt 18- aastane
•  olema ülekaaluline KMI-ga vähemalt 30
•  olema valmis täitma tõsist meditsiiniliselt jälgitavat programmi

Lisaks sellele on teatud meditsiinilised põhjused, mistõttu Te võite olla sobimatu BIB programmi jaoks. Te ei või olla kandideerida protseduurile, kui Teil on mõni järgnevatest seisunditest:

 • eelnevalt GI operatsioon, obstruktsioon, liidetega peritoniit või suur diafragmaalsong
 • tõsine neeru-, maksa- või kopsuhaigus
 • krooniline, pikaajaline steroidiravi
 • soovimatus rakendada toitumistavasid, mis on üliolulised selle raviga edu saavutamiseks
 • narko- või alkoholisõltuvus viimase 12 kuu jooksul
 • rasedus

Nagu kõikide meditsiiniliste protseduuride puhul on potentsiaalne oht, et võivad tekkida ettenägematud, mitteteadaolevad või negatiivsed reaktsioonid ravimitele ja protseduurile. Arutage oma arstiga läbi BIB programmiga seotud küsimused ja ootused ning kaaluge kaasnevat tulu ja võimalikke ohtusid.

 

SAGEDASTI ESITATAVAD KÜSIMUSED

K: Kui palju ma kaalust maha võtan?

V: Te võite kaalus oluliselt maha võtta, keskmiselt 15-20 kilo, kuid tulemused sõltuvad sellest, kui hästi Te programmi järgite ja kohandate oma söömisharjumusi.

K: Kas ma tunnen ballooni oma maos?

V: Esimese paari päeva jooksul kogete ebamugavustunnet. Peale seda on peamine tunne BIB korral täiskõhutunne.

K: Kas BIB puhul esineb kõrvaltoimeid või komplikatsioone?

V: Esimesed kolm päeva on väga rasked. Kõhukrambid, iiveldus ja oksendamine on normaalsed ning eeldatavad. Väga oluline on, et Te järgiksite oma arsti nõuandeid ja jooksite palju. Ebamugavustunde leevendamiseks võivad olla saadaval ravimid.

K: Kui kaua võtab aega protseduurist toibumine?

V: Te peate protseduurist toibumiseks planeerima vähemalt kolm päeva tegevusetust. Te saate jätkata oma normaalset tegevust varem või hiljem sõltuvalt sellest, kui kiiresti Teie keha BIB-ga kohaneb.

K: Millised on kaalulangetamise tulemused võrreldes muude dieediprogrammidega?

V: Võib eeldada, et te kaotate BIB-ga kaalus rohkem. Kuna BIB annab Teile täiskõhutunde, siis suudate paremini kontrollida oma söömist ja teha oma harjumustes tervislikke valikuid.

K: Kas maoballoon piirab tegevusi?

V: Esimeseks nädalaks ei tohiks Te planeerida mingit väga koormavat tegevust. Kui keha on BIB-ga kohanenud, siis võite jätkata oma normaalseid tegevusi. Regulaarse treeningprogrammiga alustamine on väga soovitav ning aitab edule kaasa.

K. Mis juhtub siis, kui maoballoon hakkab lekkima?

V: Kui BIB hakkab lekkima, siis märkate erinevust uriini värvuses (see on rohekas). Kuigi seda juhtub väga harva, võib see olla tõsine olukord. Kui te märkate muutust uriini värvuses, siis peate kohe arstile helistama. Kui BIB on tühjakslastud, siis see läbib teie keha tõenäoliselt loomulikul teel, kuid mõningatel juhtudel peab arst selle eemaldama.

K: Kas ma võin juua alkoholi?

V: Mõõdukalt võib alkoholi tarbida.

K: Kas ma võin süüa kõike, mida ma tahan? Kas on mingeid toidupiiranguid?

V: Teile ei meeldi söömine enam nii palju kui enne. Peale selle, kui te sööte rasvaseid
toite või magusat, siis võite tunda ennast halvasti. Kui on paigaldatud BIB, siis võib liigne söömine osutuda ohtlikuks ning põhjustada raske terviseseisundi.

K: Kuidas BIB eemaldatakse?

V: BIB eemaldatakse suu kaudu samal viisil nagu see paigaldati. 20-minutiline protseduur teostatakse veeni- või üldnarkoosis.

 

Vaata videost, milles Anu räägib, kuidas ta maoballooni abiga 30 kg kaotas, mis olid tema hirmud ja ootused ning kuidas see kõik tema elu positiivses suunas muutnud on

 

Olen 46. päeva jooksul kaotanud ligi 8 kilogrammi. Minu toitumisharjumused ning elustiil on võrreldes varasemaga palju muutunud. Toidulaual on rohkesti tervislikku toitu ning päevades palju liikumist. Olen enda keha paremini tundma õppinud. Lisandunud on optimismi ja tahet edasi jätkata! Pilleriin

Kartsin hullemat seoses ballooni paigaldamisega aga kõik läks lihtsamalt, kui arvasin. Olin valmis pikemaks iivelduse ja oksendamise perioodiks aga ei oksendanud kordagi. Ja kui sööd õigetes kogustes (algul eriti vähe), ei iivelda ka… Kaire

Esimesed 2 päeva väga halb enesetunne, edaspidi enesetunne väga hea, ei mingeid vaevusi ja kuu ajaga kaal langenud 7 kg. Süüa/juua saan kõike va gaasilised joogid – need tekitavad ebamugavustunde… Piret

LOE TAGASISIDESID

 

Maoballooni protseduuri viib läbi spetsialist dr. Rein Adamson, kes on üks juhtivaid bariaatria kirurge ning kellel on maoballoonide paigaldamisega suurim kogemus Eestis alates 2000. aastast.