Maoballoon

Maoballoon on mitte-kirurgiline ülekaalulisuse ravimeetod, mille puhul paigaldatakse patsiendi makku vedelikku täis balloon. Maos olev balloon tekitab süües rutem täiskõhutunde, mille tulemusel väheneb söödava toidu kogus ja langeb kehakaal.

Maoballooni peamiseks eesmärgiks on anda patsiendile tõuge elustiili muutmiseks. Koos õigete toitumis- ja liikumisharjumustega võib maoballooni abiga saavutada eduka kaalulanguse. Keskmiselt kaotatakse sõltuvalt maoballooni tüübist kaalu 7-20% algkaalust

 

Kirurg Dr. Rein Adamson
Kehamassiindeksi näidustus 25
Anesteesia 4-kuu Elipse maoballoon – ilma narkoosita
6-kuu Allergan maoballoon – veeninarkoos
12-kuu Spatz maoballoon – üldnarkoos
Operatsiooni kestus 0,5-1 tundi
Ööd haiglas 1
Vajalik puhkus 1 nädal
Eeldatav kaalukaotus 7-20% algkaalust
Eelised * Seedetrakti ei avata kirurgiliselt
* Kiire taastumine protseduurist
* Sobib ülekaalu puhul ja ei eelda rasvumise olemasolu
Puudused * Väiksem kaalukaotus võrreldes teiste kaalukirurgia protseduuridega
* Võivad esineda ebameeldivad sümptomid seedetegevuses
Protseduur tagasipööratav JAH
Hind 4-kuu Elipse maoballoon – 3650 €
6-kuu Allergan maoballoon – 2850 €
12-kuu Spatz maoballoon – 3450 €
Järelmaks medicredit

alates 78 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

TESTI OMA SOBIVUST
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

Maoballoon

MaoballoonMaoballoon ei vaja operatsiooni ega ravimite püsivat võtmist ning selle eeliseks on väga väike tüsistuste oht. Maoballooni võib paigaldada 6-kuuks või 12-kuuks, olenevalt kuidas Te koos kirurgiga konsulteerimise järel otsustate. Maoballooni võib kasutada iseseisva kaalulangetusmeetodina või kombineerida kaalulangetus ravimitega.

Vajadusel võib maoballooni kasutada ka erinevate operatsioonide eelselt operatsiooniriskide vähendamiseks. Näiteks ekstreemsete ülekaalulisuse juhtudel ei ole kaalukirurgia operatsioone ilma eelneva kaalulangetamiseta tehniliselt võimalik teostada.

Parema tulemuse saavutamiseks võib maoballooni paigaldada ka mitu korda järjest, väikeste intervallidega (u kaks kuud).

Health Clinicu kirurg dr. Rein Adamson alustas aastal 2000 esimesena Eestis maoballoonide paigaldamist olles ka täna ainuke kirurg, kes siiani regulaarselt maoballoone paigaldab. Lisaks võttis 2020. aasta juunikuus dr Adamson Health Clinicus kasutusele uue generatsiooni maoballooni Elipse, mille paigaldamisel ei ole vaja narkoosi ning samuti ei ole ballooni eemaldamiseks vaja tulla eraldi protseduurile, sest 16 nädalat pärast paigaldamist Elipse balloon väljub organismist iseenesest loomulikku teed pidi. Lisainfot uudse Elipse maoballooni kohta leiate SIIT.

 

Vaata videot, milles kaalukirurg dr. Rein Adamson vastab sagedasti tekkivatele küsimustele seoses maoballooni protseduuriga

 

 

Maoballoon – kellele?

Maoballoon on näidustatud ülekaalu ravimeetod, kui kehamassiindeks on 25 ja suurem.

Mõõda oma kehamassiindeksit:

90
10

SINU KMI:

 

 

 

Kuidas protseduuriks valmistuda?

 • Lugege läbi saadud infomaterjalid ja valmistuge protseduurile järgnevaks ajaks
 • Planeerige endale täielik puhkus vähemalt 24 tundi pärast koju saabumist
 •  Vajadusel organiseerige keegi ennast mõneks päevaks koju abistama
 • Varuge koju sobivaid protseduurijärgseid sööke ja vedelikke
 • 12 tundi enne protseduuri ei tohi süüa
 • 6 tundi enne protseduuri ei tohi juua

 

Paigaldamise päev

Protseduuri päeval valmistab haigla meeskond Teid ette maoballooni endoskoopiliseks paigaldamiseks. Paigaldamine ise võtab üldjuhul aega umbes 30 – 60 minutit. Protseduuri teostatakse veeninarkoosis või üldnarkoosis anestesioloogi (narkoosiarsti) jälgimise all (6-kuu maoballoon veeninarkoosis, 12-kuu maoballoon üldnarkoosis). Arst kontrollib narkoosi ajal enne maoballooni sisestamist Teie magu endoskoobiga. Tühi maoballoon paigaldatakse suu kaudu makku. Kui maoballoon on paigaldatud ja steriilse vedelikuga täidetud, siis jääte haiglasse jälgimisele tavaliselt kuni järgmise päeva hommikuni. Haiglas viibite kokku umbes 24 tundi.

 

Maoballooniga kohanemine

Haiglas

Esimesed paar päeva on tõenäoliselt ebamugavad, sest magu alles harjub ballooni olemasoluga. Kolmandik patsientidest kogevad sellel perioodil ebameeldivaid sümptomeid. Tekkida võib iiveldus, oksendamine, kõhupuhitus, kõhulahtisus või kõhukrambid. Teie keha vajab maoballooniga kohanemiseks aega. Need sümptomid on seega normaalsed ja mööduvad suures osas tavaliselt paari päevaga.

Teie arst annab esimesed juhtnöörid vee joomise kohta juba haiglas olles. Mõned lonksud vett saate juua 4-6 tundi pärast protseduuri. Tavaliselt haiglas olles söömist ei alustata.

 

Esimesed 3-5 päeva pärast maoballooni paigaldamist

Esimese paari päeva jooksul ja ka edaspidi on ülitähtis, et  jooksite piisavas koguses vett (1,5-2 liitrit). Esimesel kolmel päeval on soovitav tarbida vaid vedelikke ja vältida tahkema toidu söömist.

Sobivad valikud on:

 • Veega lahjendatud naturaalsed mahlad (ilma lisatud suhkruta)
 • Taimeteed
 • Puljongid (väherasvased)
 • Tarretised

 

3-10 päeva pärast protseduuri

Sellel perioodil peab toit olema püreestatud tekstuuriga. Uute toitude proovimisega alustage ettevaatlikult ja esialgu väga väikestes kogustes.

Menüüsse lisanduvad:

 • Valgujoogid
 • Vedelad pudrud
 • Jogurtid
 • Paksemad mahlad
 • Smuutid
 • Püreesupid

 

Üleminek tahketele toitudele

Umbes 10-12 päeva pärast maoballooni paigaldamist saate hakata tahkemaid toite proovima. Enne päris tahkete toitude lisamist menüüsse on soovitav alustada ettevaatlikult pehmete toitude söömist. See, kui kiiresti üleminek tavapärase tekstuuriga toidule toimub, sõltub sellest, kui hästi Teie keha vedelikke ja pehmeid toite talub. Oluline on, et üleminek toimuks aeglaselt ning Te ei püüaks kohanemisprotsessi tagant kiirustada.

Pärast esimest kahte nädalat hakkab Teie keha makku paigaldatud ballooniga harjuma. Seega saate suurendada oma füüsilist aktiivsust ning tegelete jälle oma tavaliste tegevustega.

Maoballooni kasutamise perioodil (6 või 12 kuud) on oluline, et valmistate end ette hilisemaks eluks, et kaotatud kilod ei tuleks tagasi ka pärast ballooni eemaldamist. Pidage meeles, et maoballoon on ainult “koolitusvahend”, nagu abirattad jalgrattal. Seega on väga tähtis, et uued kasulikud toitumis- ja liikumisharjumused juurduksid ja saaksid Teie normaalseks elu osaks.

 

Nõuanded edu saavutamiseks

 • Juurutage oma uued toitumisharjumused pikaajaliseks ja nauditavaks muutuseks elustiilis
 • Proovige suurendada füüsilist aktiivsust – liikuge palju õues ja tehke võimalusel trenni
 • Üritage uued harjumused võimalikult hästi sobitada enda igapäevarütmiga ja tehke need enda jaoks kergesti järgitavaks

 

Maoballooni eemaldamine

Kuue või kaheteist kuu pärast eemaldatakse maoballoon protseduuri käigus, mis on sarnane selle paigaldamisele. Eemaldamise protseduur toimub samuti kas veeninarkoosis (6-kuu balloon) või üldnarkoosis (12-kuu balloon). Arst eemaldab balloonist vedeliku enne ja maost eemaldatakse tühi maoballoon.

Maoballoon on Teie maos olemise ajal täidetud vedelikuga, mis sisaldab sinist värvainet. Kui märkate enne ballooni eemaldamist ebatavalist muutust uriini või väljaheite värvuses peaksite teavitama sellest kohe oma kirurgi, kuna see võib tähendada, et maoballoon on iseenesest purunenud. Kui ballooni ei eemaldata, võib see põhjustada soolesulgust või -ummistust.

 

Maoballoon võiks Teile sobida, kui…

 • Olete vähemalt 18-aastane
 • Kehamassiindeks on vähemalt 25
 • Olete valmis järgima Teile antud ja maoballooniga sobivaid toitumis- ja liikumissoovitusi

Maoballoon ei pruugi Teile sobida, kui…

 • Te ei ole valmis tegema muudatusi elustiilis
 • Teil on olnud eelnevalt mao või söögitoru operatsioon, obstruktsioon, liidetega peritoniit või suur diafragmaalsong
 • Teil on tõsine neeru-, maksa- või kopsuhaigus
 • Teil on olnud pikaajaline steroidiravi
 • Teil on olnud alkoholi või narkootiliste ainete sõltuvus viimase 12 kuu jooksul
 • Olete rase

Nagu kõikide meditsiiniliste protseduuride puhul on ka maoballooni puhul potentsiaalne oht, et võivad tekkida ettenägematud, mitteteadaolevad või negatiivsed reaktsioonid ravimitele või protseduurile. Arutage oma arstiga läbi maoballooniga seotud küsimused ja ootused ning kaaluge kaasnevat tulu ja võimalikke ohtusid.

 

Vaata videost, milles Anu räägib, kuidas ta maoballooni abiga 30 kg kaotas, mis olid tema hirmud ja ootused ning kuidas see kõik tema elu positiivses suunas muutnud on

 

Olen 46. päeva jooksul kaotanud ligi 8 kilogrammi. Minu toitumisharjumused ning elustiil on võrreldes varasemaga palju muutunud. Toidulaual on rohkesti tervislikku toitu ning päevades palju liikumist. Olen enda keha paremini tundma õppinud. Lisandunud on optimismi ja tahet edasi jätkata! Pilleriin

Kartsin hullemat seoses ballooni paigaldamisega aga kõik läks lihtsamalt, kui arvasin. Olin valmis pikemaks iivelduse ja oksendamise perioodiks aga ei oksendanud kordagi. Ja kui sööd õigetes kogustes (algul eriti vähe), ei iivelda ka… Kaire

Esimesed 2 päeva väga halb enesetunne, edaspidi enesetunne väga hea, ei mingeid vaevusi ja kuu ajaga kaal langenud 7 kg. Süüa/juua saan kõike va gaasilised joogid – need tekitavad ebamugavustunde… Piret

LOE TAGASISIDESID

 

SAGEDASTI ESITATAVAD KÜSIMUSED

K: Kui palju ma kaalust alla võtan?

V: Te võite kaalu kaotada keskmiselt 7-20% algkaalust, kuid tulemused sõltuvad sellest, kui hästi toitumis-ja liikumissoovitusi järgite ja kohandate oma elustiili ning milline on Teie algkaal.

 

K: Kas ma tunnen ballooni oma maos?

V: Esimese paari päeva jooksul kogete tõenäoliselt ebamugavustunnet. Peale seda tunnete peamiselt maoballoonist tingitud täiskõhutunnet.

 

K: Kas maoballooni puhul esineb kõrvaltoimeid või komplikatsioone?

V: Esimesed kolm päeva on tavaliselt kõige ebamugavamad. Kõhukrambid, iiveldus ja oksendamine on normaalsed ning eeldatavad. Väga oluline on, et Te järgiksite oma arsti ja toitumisterapeudi nõuandeid ja jooksite piisavalt vedelikke. Ebamugavustunde leevendamiseks võib vajadusel kasutada ka ravimeid, mille kohta saate infot arstilt.

 

K: Kui kaua võtab aega protseduurist toibumine?

V: Paigaldamise päeva õhtuks olete suures osas toibunud, kuid Te võiksite siiski planeerida vähemalt kolm päeva puhkust. Saate jätkata oma normaalset elurütmi varem või hiljem, see sõltub sellest, kui kiiresti Teie keha ballooniga kohaneb. Taastumine on üsna individuaalne.

 

K: Millised on kaalulangetamise tulemused võrreldes muude dieediprogrammidega?

V: Võib eeldada, et kaotate maoballooniga edukamalt kaalu, kuna balloon annab Teile täiskõhutunde, seega suudate paremini kontrollida oma söömist ja teha oma harjumustes kergemini vajalikke muudatusi. Maoballooni saab kombineerida ka kaalulangus ravimitega, et tulemus oleks veelgi parem.

 

K: Kas maoballoon piirab tegevusi?

V: Esimeseks nädalaks ei tohiks Te planeerida ühtegi väga koormavat tegevust. Kui keha on maoballooniga kohanenud, siis võite jätkata oma tavapäraste tegevustega. Regulaarse treeningprogrammiga alustamine on väga soovitav ning aitab kaalulangus edule kaasa. Piisav liikumine ja tervisele kasulikud treeningharjumused on ka pikaajalise edu saavutamiseks vajalikud.

 

Mis juhtub siis, kui maoballoon hakkab lekkima?

V: Kui maoballoon hakkab lekkima, siis märkate erinevust uriini värvuses (see muutub rohekaks). Kuigi seda juhtub väga harva, võib olukord olla tõsine. Kui märkate muutust uriini värvuses, siis soovitame kohe arstile helistama. Kui balloon on purunenud ja vedelikust tühi, siis läbib see Teie keha tõenäoliselt loomulikul teel, kuid mõningatel juhtudel peab arst sekkuma ja maoballooni eemaldama.

 

K: Kas maoballooni saab ka vahepeal täita?

V: Kui tekib tunne, et maoballooni efekt on vähenenud ja vajalik võiks olla ballooni suurendamine, siis saab seda täita umbes poole aja möödudes. Selline tegevus on aga võimalik vaid 12-kuu maoballoonil.

 

K: Kas ma võin süüa kõike, mida ma tahan? Kas on mingeid toidupiiranguid?

V: Tavaliselt ei paku söömine maoballooni olemasolul enam nii suurt naudingut, kui varem. Seega mingil määral muutuvad Teie toitumisharjumused juba tänu sellele. Toitumise täpsemad soovitused saate toitumisspetsialistilt, kuid radikaalseid piiranguid ja äärmuslikku dieeti maoballoon ei eelda.

 

K: Kas ma võin juua alkoholi?

V: Ei ole soovitav, kuid mõõdukalt võib alkoholi tarbida.

 

K: Kuidas maoballoon eemaldatakse?

V: Balloon eemaldatakse suu kaudu, samal viisil nagu see paigaldati, protseduur teostatakse veeni- või üldnarkoosis.

 

Maoballooni protseduuri viib läbi tunnustatud kaalukirurgia tippspetsialist dr. Rein Adamson, kellel on ühtlasi maoballoonide paigaldamisega suurim kogemus Eestis alates 2000. aastast.