Bypass operatsioon

Maost möödajuhtiv operatsioon ehk bypass operatsioon on üks bariaatrilise kirurgia ehk kaalukirurgia meetodeid. Roux-Y meetodil bypass operatsioon on kõige levinum ja enim uuritud bariaatriline operatsioon maailmas.

Kaalukirurgia mõjutab oluliselt patsiendi toitumiseelistusi ja -harjumusi. Pärast operatsiooni saavutavad patsiendid täiskõhu- ja küllastustunde senisest väiksemate toidukogustega. Selle tulemusel hakkab kehakaal langema ning ühtlasi leevenduvad ka mitmed haigused nagu II tüüpi diabeet, uneapnoe, suurenenud kolesteroolisisaldus veres, kõrgvererõhutõbi, liigesevalud ja teised rasvumisega kaasuvad haigused. Bariaatriline kirurgia on tänapäeval tõhusaim püsivate tulemustega meetod rasvumise ravis, aidates parandada märkimisväärselt elukvaliteeti ja pikendada eluiga.

Health Clinic pakub Eestis kõige terviklikumat teenust koos pikaajalise jälgimisega ja tugiprogrammiga. Loe lähemalt siit.

 

 
Kirurg Dr. Rein Adamson / dr. Martin Adamson
Kehamassiindeksi näidustus KMI al. 30, sõltuvalt kaasuvatest haigustest
Anesteesia Üldnarkoos
Lõikuse kestus 1-3 tundi
Ööd haiglas 2-3
Vajalik puhkus 2 nädalat
Eeldatav kaalukaotus 70%-80% ülekaalust
Eelised * Sobilik peaaegu kõikidele patsientidele
* Hea II tüübi diabeedi kontroll ja reflukshaiguse ravi
Puudused * Suurem risk vitamiinide ja mineraalainete vaeguste tekkeks
* Võimalik dumping sündroomi teke suurem kui sleeve operatsiooni puhul
Lõikus tagasipööratav JAH
Hind 5400 €
Järelmaks medicredit

alates 146 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

TESTI OMA SOBIVUST
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

 

Mis on maost möödajuhtiv ehk bypass operatsioon?

Maost möödajuhtiv operatsioonBypass operatsiooni käigus moodustatakse mao ülemisest osast uus väike magu, mille maht on vaid 20-30 ml. See piirab söödava toidu kogust. Lisaks mao suuruse vähendamisele, muudetakse bypass operatsiooni järgselt seedekulglat.  Pärast operatsiooni liigub toit söögitorust väikesesse makku ja sealt otse peensoolde. Toit jätab oma teekonnal vahele suure osa maost ja 100-150 cm peensoole alguosa – siit ka nimi “möödajuhtiv” ehk inglise keeles  bypass. Eraldatud suurem mao osa ja peensoole algusosa jäetakse küll toidu teekonnast välja, kuid ühendatakse siiski seedesüsteemiga. Uue ühenduse kaudu juhitakse mao nõre, sapp ja kõhunäärme nõre peensoolde tavapärasest hilisemas seedeetapis. Seega puutub toit seedemahladega kokku hiljem ja tekib n-ö malabsorptsioon komponent ehk toitainete vähenenud imendumine. Lisaks erinevatele vitamiinidele ja mineraalainetele on mingil määral vähenenud ka valkude ja rasvade omastamine, seega keha saab toidust kätte vähem energiat (kaloreid).

Operatsiooni käigus ei eemaldata ühtegi organit või selle osa ja tulevikus on võimalik endise anatoomia taastamine.

 

Vaata videot, milles kaalukirurg dr. Martin Adamson vastab sagedasti tekkivatele küsimustele seoses bypass operatsiooniga.

 

 

Kuidas mao bypass operatsioon töötab?

Bypass operatsioon toimib mitmel viisil. Nagu teistegi bariaatriliste protseduuride puhul, luuakse uus väiksem magu, mis mahutab vähem toitu. See tähendab, et bypass operatsiooni järgselt tekib täiskõhutunne väiksema koguse toidu peale. Lisaks ei puutu toit kokku peensoole esimese osaga ja selle tulemuseks on toidust saadava energia (kalorite) imendumise vähenemine. Märkimisväärne on ka asjaolu, et seedesüsteemi muutmisel on ka üldisem mõju, mis vähendab näljatunnet, suurendab täiskõhutunnet ning võimaldab kehal saavutada ja säilitada madalamat kehakaalu.

Mõju hormoonidele ja metaboolsele tervisele põhjustab osade kaasuvate haiguste leevendumist isegi enne suuremat kehakaalu langust. Operatsioon aitab ka refluksi (kõrvetisi) põdevaid patsiente ja tavaliselt taanduvad sellega seonduvad sümptomid üsna kiiresti.

 

Bypass operatsioon – eeldatav kaalulangus

Maost möödajuhtiv operatsioon toob esimese kuue kuu jooksul kaasa järsu kaalulanguse. Tavaliselt saavutab inimene lõpliku kehakaalu 18 kuni 24 kuud pärast bypass operatsiooni. Selle aja jooksul kaotab keskmine bariaatrilise lõikuse patsient 70-85% ülekaalust ehk liigsest kehakaalust. Uuringud on näidanud, et rohkem kui viis aastat pärast operatsiooni on keskmine kaalulangus endiselt umbes 50-70% ülekaalust. Osadel bypassi patsientidel on ootuspärane, et kehakaal tõuseb 5–10% võrra kaotatud kehakaalust. Püsiva ja pikaajaliselt madalama kehakaalu saavutamine ja säilitamine oleneb suures osas ka patsiendi enda panusest. Tähtis on teha elustiilis vajalikud tervislikud muutused, et toitumis- ja liikumisharjumused vastaksid spetsialistide soovitustele.

 

Kõik Health Clinicu patsiendid saavad toitumisjuhised toitumisspetsialistilt, kes suhtleb patsiendiga erinevate korduvate kohtumiste käigus ja vajadusel lisaks e-maili ja telefoni teel

 

Millised patsiendid võiksid kaaluda bypass operatsiooni?

 • Patsiendid kelle kehamassiindeks on vähemalt 30 kg/m2
 • Patsiendid kellel esineb reflukshaigust või II tüübi diabeeti
 • Bypass operatsioon sobib hästi neile, kelle suurimaks toitumisega seonduvaks probleemiks on liigne magusa söömine

 

Mõõda oma kehamassiindeksit:

90
10

SINU KMI:

 

 

Bypass operatsiooni eelised

 • Sobivus peaaegu kõikidele patsientidele
 • Efektiivne operatsioon reflukshaiguse raviks
 • II tüübi diabeedi leevendumise tõenäosus hea (leevendub 60% juhtudest)
 • Operatsiooni mõjude ja hilistulemuste kohta on olemas põhjalikud uuringud ning pikaajaline kogemus
 • Endine anatoomia on taastatav

 

Bypass operatsiooni puudused

 • Tehniliselt keerulisem, kui sleeve tüüpi operatsioon
 • Võib esineda vitamiinide ja mineraalainete vaeguseid
 • Kliinilises praktikas sagedamini probleeme rauapuuduse ja sellest tingitud kehvveresusega
 • Võib tekkida oht soolesulguseks, mis vajab kirurgilist ravi (1-2% patsientidest)
 • Maohaavandi tekkerisk, eriti regulaarse valuvaigistite kasutamise ja suitsetamise puhul
 • Dumping sündroomi tekkerisk on kõrgem, kui näiteks sleeve operatsiooni puhul
 • Võib tõsta alkoholismi tekkeriski

 

Meie patsientide kogemuslood erinevate kaalukirurgia meetoditega

 

 

 

 

 

Eelkõige pöördusin Dr. Rein Adamsoni poole kehakaalu tõttu tekkinud vaeguste pärast. Ülekaalulised teavad kõik kui raske on elementaarsete tegevuste tegemine: saapapaelte sidumine, treppidest üles ronimine, teistega sammu pidamine ja loomulikult lemmik söögipaladest loobumine. Konsultatsiooni käigus leidsime, et kõige paremini sobiks mulle maost mööödajuhitav operatsioon. Kui otsus tehtud, siis edasine kulges juba väga kiiresti. Väga suureks abiks ja julgustuseks oli koordinaator Anni, kes edastas protseduuriga seotud materjalid ja vastas alati rõõmsalt minu küsimustele. Haiglas viibimine ja operatsioon möödusid kiirelt ja minu üllatuseks valutult. Kogu haigla personal on väga pädev ja viisakas. Suur tänu neile võrratu töö eest. Samuti olen väga tänulik Dr. Rein Adamsonile kes teavitas mind väga asjalikult operatsioonist ja tegi oma töö väga korralikult. Suur tänu selle eest… Raili

Minul oli bypass 23.11. Haigla personal oli ülimeeldiv ning ka doktor Adamson ise ei jätnud kordagi peale lõikust koridoris trehvates või palatist läbi astudes küsimata kuidas läheb, kas küsimusi on ja kas kõik on hästi. Nüüdseks on lõikusest kuu möödas ja jään endiselt arvamusele et see oli minu parim otsus oma elukvaliteedi muutmiseks. Soovitan The Health Clinicu teenuseid soojalt oma tuttavatele… Karmen

Suured tänud dr Rein Adamsonile, kes on väga professionaalne ja tore arst! Olen väga õnnelik, et võtsin ette maovähendusoperatsiooni ning vabanesin seeläbi diabeedist ja nüüd magan ka kõvasti paremini… Helen

LOE TAGASISIDESID

Galerii enne / pärast piltidega

 

Health Clinicus teostavad bypass operatsiooni tunnustatud kaalukirurgia tippspetsialistid dr. Rein Adamson, dr. Martin Adamson ning dr. Sven Troost.