Maost möödajuhtiv operatsioon

Maost möödajuhtiv operatsioon ehk bypass operatsioon on üks bariaatrilise kirurgia ehk kaalukirurgia meetodeid, mis on mõeldud piirama manustatava toidu kogust. Maost möödajuhtiv operatsioon toob järgneva kuue kuu jooksul kaasa järsu kaalulanguse. Tavaliselt saavutab inimene lõpliku kaalu 18 kuni 24 kuud pärast lõikust, selle aja jooksul kaotab keskmine patsient keskmiselt 70 kuni 80% ülekaalust.

Me pakume Eestis kõige komplekssemat teenust koos pikajalise jälgimise- ja tugiprogrammiga. Loe lähemalt siit.

 

 
Kirurg Dr. Rein Adamson / dr. Martin Adamson
Nõutav kehamassiindeks KMI al. 30, sõltuvalt kaasuvatest haigustest
Anesteesia Üldnarkoos
Lõikuse kestus 1-3 tundi
Ööd haiglas 2-3
Vajalik puhkus 2 nädalat
Oodatud kaalukaotus 70%-80% ülekaalust
Poolt * Suurim kaalulangetus bariaatrilistest operatsioonidest
* Hea diabeedi kontroll
Vastu * Võimalik on ebapiisav vitamiinide  ja mikroelementide omastamine (D, B12, raud jt).
* Võimalik Dumping sündroomi teke
Lõikus tagasipööratav JAH
Hind 5400 €
Järelmaks medicredit

alates 146 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

TESTI OMA SOBIVUST
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

 

Kellele sobib maost möödajuhtiv operatsioon?

Maost möödajuhtiv operatsioon ehk bypass operatsioon ei sobi siiski kõigile ülekaalulistele. See on tõsine protseduur, mis toob kaasa hulgaliselt riske ja kõrvalnähtusid ning nõuab kardinaalseid muutusi Teie elustiilis. Enne, kui otsustate lõikusele minna, on oluline mõista, mida see täpselt endast kujutab ning milliseid muutusi elustiilis peate tegema. Protseduuri edu sõltub suuresti Teist endast.

 

Miks maost möödajuhtiv operatsioon on vajalik?

Bypass operatsioon võib tuntavalt mõjutada Teie elukvaliteeti mitte ainult välimuse paranemise tõttu või suurenenud liikuvuse kaudu, vaid see võib vähendada ka paljusid tõsiseid terviseprobleeme, mille all ülekaalulised inimesed sageli kannatavad.

Bariaatrilise kirurgia abil on võimalik inimene terveks ravida mitmest rasvumisega seotud või kaasnevast haigusest, nende seas:

  • diabeet (haigus, mida iseloomustab ebanormaalselt kõrge glükoosi hulk veres);
  • hüpertensioon (pidevalt kõrge vererõhk);
  • kõrge kolesteroolitase (kolesterool koguneb arterite seintel ja segab verevoolu);
  • uneapnoe (ajutine hingamise katkestus une ajal);
  • kroonilised peavalud
  • jalaveenide probleemid (värvimuutused pahkluudel ja sääre allosal);
  • inkontinentsus (kaob kontroll põie üle);
  • maksahaigused (rasva kogunemine maksarakkudesse põhjustab põletikke);
  • artriit (liigesepõletikud).

 

Oodatav kaalukaotus

Maost möödajuhtiv operatsioon toob järgneva kuue kuu jooksul kaasa järsu kaalulanguse. Tavaliselt saavutab inimene lõpliku kaalu 18 kuni 24 kuud pärast lõikust. Selle aja jooksul kaotab keskmine bariaatrilise lõikuse patsient keskmiselt 70 kuni 80% ülekaalust.

Uuringud on näidanud, et on võimalik kaotada kuni 80% üleliigsest kehakaalust. Kuigi enamik maost möödajuhtiva lõikuse läbinud patsiente võtab pärast algset kaalukaotust mõnevõrra juurde, on dieedi- ja treeningrežiimi järgides täiesti võimalik ka pikemaks ajaks soovkaalu jääda.

 

Kas olete maost möödajuhtiva lõikuse jaoks sobiv patsient?

Bypass operatsioon on protseduur, mida tehakse vaid inimestele, kes on rasvunud, mis tähendab, et nende kehamassiindeks on 30 või kõrgem ning arvesse võetakse ka kaasuvaid haigusi ja muud olulist terviseinfot.

Mõõda oma kehamassiindeksit:

90
10

SINU KMI:

 

 

 

Protseduurist

Maost möödajuhtiv operatsioon viiakse läbi üldnarkoosis – Te magate terve lõikuse aja. Lõikus kestab ligikaudu üks kuni kolm tundi ning selle järel peab kolm-neli päeva haiglas viibima.

  • Bypass operatsioon Roux-Y meetodil (traditsiooniline ja laparoskoopiline)

Maost möödajuhtiv operatsioonRoux-Y meetodil bypass operatsioon oli kõige tavalisem bariaatriline operatsioon maailmas. Esiteks eraldatakse maost väike osa kas klammerdamise teel või vertikaalse paelaga. See piirab, kui palju saate korraga süüa.

Järgmiseks kinnitatakse eraldatud maoosa külge Y-kujuline peensooleosa, et juhtida toit mööda peensoole maopoolsest osast ja vältida toidu segunemist pankrease nõre ning sapiga.

Nii on toidu seedimine ja toitainete imendumine väga tagasihoidlik ning te saate vähem kaloreid. Seda protseduuri saab läbi viia ka laparoskoopia teel (kõhuõõnes toimuvat vaadatakse peenikese teleskoobiga sarnaneva instrumendiga). Laparoskoopia puhul on sisselõiked väikesed ning paranemine reeglina kiirem.

 

Vaata videot, milles meie kaalukirurg dr. Martin Adamson vastab sagedasti tekkivatele küsimustele seoses bypass operatsiooniga

 

Elu pärast operatsiooni, taastav dieet

Möödajuhtivast lõikusest üksi on kaalukaotuseks vähe, aga see on väga efektiivne abivahend, et saavutada märkimisväärset ja püsivat kaalukaotust. Kogu kaalulangus sõltub sellest, kui palju olete pühendunud oma elustiili muutmisele, süües väiksemaid portsjoneid tervislikku toitu ja treenides regulaarselt.

Maost möödajuhtiv operatsioon ehk bypass operatsioon ei tähenda, et peale lõikust võite te kohe kõiki toite süüa. Taastav dieet algab vedelikest, püreeritud ja pehmest toidust ning alles kolme kuu pärast jõuate järk-järgult tahke toidu juurde. Selline aeglane areng on vajalik, et anda haavadele aega paraneda ning kehale aega kohaneda uute söömisharjumustega.

Esimesel paaril päeval võite juua ainult väikeseid koguseid vedelikke nagu vesi, puljong, mahl või piim. Paari päeva pärast lisanduvad aeglaselt püreeritud toidud. Nende seas võivad olla selged puljongid ja supid, madala rasvasisaldusega jogurt, tarretised ning söögid, mis on nii hästi purustatud, et ei sisalda eristuvaid tükke. Püreedieet peaks kestma vähemalt paar nädalat.

Pärast seda peaks keha olema valmis pehmet toitu sööma. Selle kerge dieedi hulga kuuluvad toidud, mis on õrnad ja kerged närida, nagu konserveeritud või toored nahata puuviljad, keedetud ja pehmed köögiviljad, munapuder, hakk- või peenestatud liha. Tavaliselt on patsiendid kaheksa nädalat pehme toidu dieedil, enne kui arst annab loa hakata sööma tavatoitu.

 

Bypass operatsioon & paranemise aeg

Maost möödajuhtiv operatsioon nõuab ka korralikku taastumise aega. Kui kaua kulub patsiendil operatsioonieelse aktiivsuse tasemele naasmiseks pärast lõikust, sõltub inimese füüsilisest seisundist, tegevuse iseloomust ning lõikuse meetodist. Paljud patsiendid paranevad kuue kuni kaheksa nädalaga, aga väheminvasiivse protseduuri puhul võib paranemine kesta vaid paar nädalat.

Rasedus

Rasedus esitab kehale erilisi nõudmisi ning kui rasestute liiga kiiresti pärast kaalukaotuslõikust, võib see loote ohtu seada. Kui naine on viljakas eas ning seksuaalselt aktiivne, on tungivalt soovitatav, et naised väldiksid rasedust ja kasutaksid efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid esimesel kahel aastal pärast kaalukaotuslõikust.

Treeningud

Maost möödajuhtiv operatsioon ei tähenda, et treeninguid teha ei tohi. Vastupidi: treeningud on pärast lõikust kaalukaotuse juures väga olulised. Peaksite pärast lõikust võimalikult kiiresti end püsti ja liikvele ajama. Alustage tasapisi treeningutega ning suurendage järk-järgult koormust ja kestvust.

Treeningud ei aita mitte ainult kaloreid põletada, vaid need loovad ja säilitavad lihaskude. Kuna olete karmil dieedil ning kaotate kiirelt kaalu, pöördub keha lisakütuse saamiseks energiavarude poole. Kui Te trenni ei tee, hävitab keha pigem lihasmassi, selle asemel et hävitada rasvkude.

 

Dieet pärast lõikust

Pärast lõikust peate oma vaateid toidule kardinaalselt muutma. Üldjoontes sõltub bypass operatsiooni edu Teie pingutustest ja pühendumisest, et need dieedisoovitused ellu viia. Kuigi konkreetsed soovitused võivad veidi varieeruda, on teatud üldiselt põhimõtteid, mis kehtivad enamikule kaalukaotuskirurgia patsientidele.

Sööge vähe korraga

Teie uus, pisem magu suudab vastu võtta ainult väga väikeseid toidukoguseid korraga. Vahetult pärast lõikust mahub sinna ainult umbes 30 ml toitu. Ajapikku aga venib magu teatud määral ning kolme kuu pärast suudate süüa juba umbes poolteist tassitäit korraga. Kuna sööte ainult väikeste portsjonite kaupa, on eriti oluline, et valiksite võimalikult toitvad road, nii et keha saaks toimimiseks vajalikke proteiine ja toitaineid.

Mäluge hoolikalt

Peate võtme korraga väikesed ampsud ning siis toidu püreetaoliseks närima, enne kui selle alla neelate. Kui Te seda ei tee, võivad toidutükid mao ja peensoole ühenduskohta kinni jääda. Kui see avaus ummistub ning toit ei pääse maost edasi, võib see põhjustada oksendamist, iiveldust või kõhuvalu. Osa arste keelab sel põhjusel ka nätsu närimise: kui selle kogemata alla neelate, ummistab see avause.

Sööge aeglaselt

On oluline, et sööksite aeglaselt, et toit ei liiguks sooltesse liiga kiiresti. Kui sooltesse liigub liiga kiiresti liiga palju toitu, võib see põhjustada dumping-sündroomi. Kui sööte õiges tempos, peaks üks söögikord kestma umbes 30 minutit.

Jooge vedelikke

Et mitte dehüdreeruda, peate jooma piisavalt vedelikku. Peaksite püüdma päevas juua kuus kuni kaheksa klaasitäit vedelikku. Vesi on hea valik, aga teised võimalused on suhkruvabad ja madalakalorilised maitsestatud joogid, tee ja osa spordijooke. Peaksite jooma aeglaselt (30 kuni 60 minutit klaasi kohta), et ennetada dumping-sündroomi. Kuigi Te päev otsa mingit vedelikku limpsite, ei tohiks Te juua 30 minutit enne või pärast sööki, sest magu ei suuda korraga mahutada jooki ja toitu.

Sobivad toidud

Kuna olete võimeline sööma vaid väga vähe korraga, on oluline, et sööksite tervislikku ja toitvat toitu. Esimesel paaril aastal, kui kaalulangus on kõige kiirem, peaksite sööma umbes 800 kcal päevas. Pärast seda võite süüa 1000–1200 kcal päevas, et kaalukaotus jätkuks.

Söögikorrad peaksid koosnema proteiinirikastest toitudest, nende seas tailiha, madala rasvasisaldusega piimatooted (jogurt, kodujuust), muna ja sojatooted. Keha vajab pärast lõikust taastumiseks ja normaalse talitluse säilitamiseks proteiine. Samuti peaksite sööma toitainerikkaid puu- ja juurvilju.

Ebasobivad toidud

Pärast maost möödajuhtivat lõikust peaksite teatud toite vältima. Osa toite põhjustab ebamugavust ning keha ei talu neid hästi. Osa probleemsetest söökidest on toidud, mis on kuivad, kleepuvad või kiulised, näiteks sitke liha, kõva leib, makaronitooted, riis, toored köögiviljad ning puu- ja köögiviljade nahad. Te ei tohiks juua gaaseeritud jooke, sest need põhjustavad kõhugaase.

Teiseks on osa toite ebasoovitatavad seetõttu, et need on vähetoitvad, aga sisaldavad palju rasva, suhkrut ja kaloreid. Te ei tohi süüa magustoite ja teisi toite, mille esimese kolme koostisosa hulka kuulub suhkur.

Te ei tohiks tarbida kõrge kalursusega jooke nagu jäätisekokteilid, limonaadid, puuviljajoogid ja toiduasendajad. Alkoholi tuleks samuti vältida, sest seegi sisaldab palju kaloreid ning lisaks tekib ka sõltuvuse risk. Kaloririkkad toidud ja joogid ei kustuta Teie nälga ning rikuvad pingutused, mida kaalu kaotamiseks olete teinud.

 

Vaata meie patsientide videosid, kes jagavad oma kogemusi Health Clinicus

Jürile tehti mini-bypass operatsioon ning ta on 8 kuuga kaotanud juba 50 kg!

Anu otsustas aga maoballooni kasuks, kaotas 12 kuuga 30 kg ning tunneb ennast paremini kui eales varem.

 

 

 

Eelkõige pöördusin Dr. Rein Adamsoni poole kehakaalu tõttu tekkinud vaeguste pärast. Ülekaalulised teavad kõik kui raske on elementaarsete tegevuste tegemine: saapapaelte sidumine, treppidest üles ronimine, teistega sammu pidamine ja loomulikult lemmik söögipaladest loobumine. Konsultatsiooni käigus leidsime, et kõige paremini sobiks mulle maost mööödajuhitav operatsioon. Kui otsus tehtud, siis edasine kulges juba väga kiiresti. Väga suureks abiks ja julgustuseks oli koordinaator Anni, kes edastas protseduuriga seotud materjalid ja vastas alati rõõmsalt minu küsimustele. Haiglas viibimine ja operatsioon möödusid kiirelt ja minu üllatuseks valutult. Kogu haigla personal on väga pädev ja viisakas. Suur tänu neile võrratu töö eest. Samuti olen väga tänulik Dr. Rein Adamsonile kes teavitas mind väga asjalikult operatsioonist ja tegi oma töö väga korralikult. Suur tänu selle eest… Raili

Minul oli bypass 23.11. Haigla personal oli ülimeeldiv ning ka doktor Adamson ise ei jätnud kordagi peale lõikust koridoris trehvates või palatist läbi astudes küsimata kuidas läheb, kas küsimusi on ja kas kõik on hästi. Nüüdseks on lõikusest kuu möödas ja jään endiselt arvamusele et see oli minu parim otsus oma elukvaliteedi muutmiseks. Soovitan The Health Clinicu teenuseid soojalt oma tuttavatele… Karmen

Suured tänud dr Rein Adamsonile, kes on väga professionaalne ja tore arst! Olen väga õnnelik, et võtsin ette maovähendusoperatsiooni ning vabanesin seeläbi diabeedist ja nüüd magan ka kõvasti paremini… Helen

LOE TAGASISIDESID

Galerii enne / pärast piltidega

 

Maost möödajuhtivaid operatsioone viivad läbi spetsialistid dr. Rein Adamson ning dr. Martin Adamson, kes on ühed juhtivad bariaatria kirurgid Eestis.