Mini-bypass operatsioon

Mini-bypass operatsioon on üks bariaatrilise kirurgia ehk kaalukirurgia meetodeid. Mini-bypass on tänapäeval üks populaarsemaid operatsioonimeetodeid nii Eestis kui ka mujal maailmas ning seda peetakse väga turvaliseks.

Kaalukirurgia mõjutab oluliselt patsiendi toitumiseelistusi ja -harjumusi. Pärast operatsiooni saavutavad patsiendid täiskõhu- ja küllastustunde senisest väiksemate toidukogustega. Selle tulemusel hakkab kehakaal langema ning ühtlasi leevenduvad ka mitmed haigused nagu II tüüpi diabeet, uneapnoe, suurenenud kolesteroolisisaldus veres, kõrgvererõhutõbi, liigesevalud ja teised rasvumisega kaasuvad haigused. Bariaatriline kirurgia on tänapäeval tõhusaim püsivate tulemustega meetod rasvumise ravis, aidates parandada märkimisväärselt elukvaliteeti ja pikendada eluiga.

Health Clinic pakub Eestis kõige terviklikumat teenust koos pikaajalise jälgimisega ja tugiprogrammiga. Loe lähemalt siit.

 

 
Kirurg Dr. Rein Adamson / dr. Martin Adamsondr. Sven Troost
Kehamassiindeksi näidustus Alates 30, sõltuvalt kaasuvatest haigustest
Anesteesia Üldnarkoos
Lõikuse kestus 1-3 tundi
Ööd haiglas 2-3
Vajalik puhkus 2 nädalat
Eeldatav kaalukaotus 75%-85% ülekaalust (pikaajaline u 75%)
Eelised * Samaväärne või isegi suurem kaalulangetus kui bypassil ehk standard maost möödajuhtival operatsioonil
* Väga hea II tüübi diabeedi kontroll
* Väiksem komplikatsioonide risk
Puudused Suur risk vitamiinide ja mineraalainete vaeguste tekkeks (nõuab väga head ravisoostumust ja püsivat toidulisandite tarbimist)
* Võimalik toidutalumatuse ja ebameeldivate seedehäirete tekkerisk suurem kui teistel operatsiooni tüüpidel
Lõikus tagasipööratav JAH
Hind 5500 €
Järelmaks medicredit

alates 149 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

TESTI OMA SOBIVUST
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

 

Mis on mini-bypass operatsioon?

mini-bypass

Mini-bypass operatsiooni võib jaotada kahte etappi. Esimene mini-bypass operatsiooni etapp on niiöelda mao jagamine. Väiksesmast osast maost moodustatakse väike torujas maokene, mille maht on 50-60ml. Ülejäänud suurem osa maost lülitatakse toidu teekonnast välja. Operatsiooni esimese etapi tulemusena on võimalik süüa korraga ainult väike kogus toitu.

Teises etapis võetakse umbes 150–200 cm pikkune peensoole osa ja see ühendatakse väikese toruja mao alumise osaga. Eraldatud suurem mao osa ja peensoole algusosa jäetakse küll toidu teekonnast välja, kuid ühendatakse siiski seedesüsteemiga. Uue ühenduse kaudu juhitakse mao nõre, sapp ja kõhunäärme nõre peensoolde tavapärasest palju hilisemas seedeetapis. Operatsiooni tulemusena jääb toidul enne imenduma hakkamist läbimata umbes kaks meetrit peensoolt. Peensoole keskmine pikkus on tavaliselt umbes 600 cm ehk kuus meetrit, mini-bypassi järgselt jääb sellest toidu jaoks läbitavaks umbes 400 cm ehk neli meetrit. Mini-bypass operatsiooni teine etapp loob n-ö malabsorptsiooni komponendi ehk toitainete vähenenud imendumise. Lisaks erinevatele vitamiinidele ja mineraalainetele on mingil määral vähenenud ka valkude ja rasvade omastamine, seega keha saab toidust kätte vähem energiat (kaloreid).

Standardse bypass operatsiooni ja mini-bypass operatsiooni põhierinevus seisneb selles, et mini-bypassi korral tehakse ainult üks uus ühendus ehk anastomoos, kuid standardse maost möödajuhtiva operatsiooni korral tehakse kaks ühendust – ülemine ja alumine. Seetõttu saab mini-bypassi teha kiiremini kui traditsioonilist maost möödajuhtivat operatsiooni ja sellel on vähem tüsistusi. Samuti on erinevus möödajuhitava peensoole osa pikkuses. Standardse bypass operatsiooni puhul jääb toidu teekonnast välja 100-150 cm peensoole alguosa, mini-bypass puhul aga 150-200 cm peensoole alguosa.

 

Vaata videot, milles kaalukirurg dr. Rein Adamson vastab sagedasti tekkivatele küsimustele seoses mini-bypass operatsiooniga.

 

 

Kuidas mini-bypass operatsioon töötab?

Mini-bypass operatsioon piirab korraga söödava toidu kogust, vähendab toitainete omastamist ning muudab söögiisu mõjutavate hormoonide toimet. Mini-bypass operatsioon on väga tõhus ning sisuliselt on selles kombineeritud sleeve operatsiooni ning bypass operatsiooni meetodid.

Mini-bypass operatsioon on piirav. See tähendab, et operatsiooni tulemusel väheneb mao suurus, mis piirab söödava toidu kogust, tekitab täiskõhutunde kiiremini ja aitab hoida küllastustunnet kauem. Lisaks piiravale mõjule, väheneb mingil määral toidust saadava energia (kalorite) kogus, kuna toidu liikumise teekonnast jäetakse välja kuni 200 cm peensoolt, mis mõnevõrra muudab valkude ja toidurasvade omastamist.

Operatsiooni käigus ei eemaldata ühtegi organit või selle osa ja tulevikus on võimalik endise anatoomia taastamine.

 

Mini-bypass operatsiooni eeldatav kaalulangus

Uuringud on näidanud, et kahe aasta möödudes on enamik patsientidest kaotanud 75–85% liigsest kehakaalust. Kui operatsioonist on möödunud üle viie aasta, on vastavad tulemused 70–75%, mistõttu on mini-bypasoperatsioon üks parimaid pikaajalise efektiga kirurgilisi kaalulangetus meetodeid. Operatsioonijärgselt oodatav pikaajaline kaalulangus on mini-bypassi puhul mõnevõrra suurem, kui standardse bypassi ja sleeve puhul.

Püsiva ja pikaajaliselt madalama kehakaalu saavutamine ja säilitamine oleneb suures osas ka patsiendi enda panusest. Tähtis on teha elustiilis vajalikud tervislikud muutused, et toitumis- ja liikumisharjumused vastaksid spetsialistide soovitustele.

 

Kõik Health Clinicu patsiendid saavad toitumisjuhised toitumisspetsialistilt, kes suhtleb patsiendiga erinevate korduvate kohtumiste käigus ja vajadusel lisaks e-maili ja telefoni teel.

 

Millised patsiendid võiksid kaaluda mini-bypass operatsiooni?

 • Patsiendid kelle KMI on alates 30 kg/m2 ja esinevad kaasuvad haigused või KMI üle 45kg/m2
 • Patsiendid kellel esineb II tüübi diabeeti, kuna mini-bypass puhul on diabeedi leevendumise tõenäosus parem, kui sleeve või bypass operatsiooni puhul
 • Mini-bypass operatsioon sobib hästi neile, kelle üheks toitumisega seonduvaks probleemiks on liigne magusa tarbimine
 • Patsiendid, kellel on kõrge motivatsioon järgida juhiseid ja soovitusi ning seda eriti vitamiinide ja mineraalainete lisandite püsivas igapäevases tarbimises.

 

Mõõda oma kehamassiindeksit

90
10

SINU KMI:

 

 

 

Mini-bypass operatsiooni eelised

 • Kuna operatsioon on tehniliselt lihtsam, on operatsioonil tüsistusi harvem
 • Vähemalt samaväärne või isegi suurem kaalulangetus kui standard bypassil ehk maost möödajuhtival operatsioonil
 • Haigusliku rasvumisega seotud haiguste paranemise määr on märkimisväärselt hea, eriti II tüübi diabeedi puhul (leevendub 80% juhtudest)
 • Võrreldes teiste sarnaste protseduuridega esineb mini-bypass operatsiooni puhul vähem kõhuvalu episoode
 • Endine anatoomia on taastatav

 

Mini-bypass operatsiooni puudused

 • Võib esineda vitamiinide ja mineraalainete vaeguseid
 • Sagedamini probleeme rauapuuduse ja sellest tingitud kehvveresusega
 • Võib tekkida toidutalumatusega seotud seedetrakti sümptomeid nagu kõhulahtisus, liigne kõhugaas jmt.
 • Mõningane maohaavandi tekkerisk, eriti regulaarse valuvaigisti kasutamise ja suitsetamise puhul
 • 1%-l patsientidest võib tekkida tõsine toitainete imendumishäire, mis võib teatud juhtudel vajada korrigeerivat operatsiooni.

 

Meie patsientide kogemuslood erinevate kaalukirurgia meetoditega

 

 

 

 

Eelkõige pöördusin Dr. Rein Adamsoni poole kehakaalu tõttu tekkinud vaeguste pärast. Ülekaalulised teavad kõik kui raske on elementaarsete tegevuste tegemine: saapapaelte sidumine, treppidest üles ronimine, teistega sammu pidamine ja loomulikult lemmik söögipaladest loobumine. Konsultatsiooni käigus leidsime, et kõige paremini sobiks mulle maost mööödajuhitav operatsioon. Kui otsus tehtud, siis edasine kulges juba väga kiiresti. Väga suureks abiks ja julgustuseks oli koordinaator Anni, kes edastas protseduuriga seotud materjalid ja vastas alati rõõmsalt minu küsimustele. Haiglas viibimine ja operatsioon möödusid kiirelt ja minu üllatuseks valutult. Kogu haigla personal on väga pädev ja viisakas. Suur tänu neile võrratu töö eest. Samuti olen väga tänulik Dr. Rein Adamsonile kes teavitas mind väga asjalikult operatsioonist ja tegi oma töö väga korralikult. Suur tänu selle eest… Raili

Minul oli bypass 23.11. Haigla personal oli ülimeeldiv ning ka doktor Adamson ise ei jätnud kordagi peale lõikust koridoris trehvates või palatist läbi astudes küsimata kuidas läheb, kas küsimusi on ja kas kõik on hästi. Nüüdseks on lõikusest kuu möödas ja jään endiselt arvamusele et see oli minu parim otsus oma elukvaliteedi muutmiseks. Soovitan The Health Clinicu teenuseid soojalt oma tuttavatele… Karmen

Suured tänud dr Rein Adamsonile, kes on väga professionaalne ja tore arst! Olen väga õnnelik, et võtsin ette maovähendusoperatsiooni ning vabanesin seeläbi diabeedist ja nüüd magan ka kõvasti paremini… Helen

LOE TAGASISIDESID

Galerii enne / pärast piltidega

 

Health Clinicus teostavad mini-bypass operatsiooni tunnustatud kaalukirurgia tippspetsialistid dr. Rein Adamson, dr. Martin Adamson ning dr. Sven Troost.