Kaalulangetusravimid

Kaalulangetuspakett

Rasvumine on krooniline haigus, mille ravi on pikaajaline ning tihti ka elukestev. Suurt ülekaalu seostatakse paljude tõsiste tervisehädade ja keskmise eluea lühenemisega ning rasvumisega seotud haiguseid on palju, sealhulgas II tüübi diabeet, südame- ja veresoonkonnahaigused, uneapnoe, krooniline neeruhaigus ja isegi teatud tüüpi vähkkasvajate tekkerisk tõuseb.

Kehakaalu langust vaid elustiili sekkumise kaudu on teatud juhtudel raske saavutada ja säilitada. Viimaste aastate teadusuuringud näitavad, et sellistel juhtudel võib semaglutiid olla tõhus ravim kehakaalu langetamise abistamiseks ja rasvumise vähendamiseks.

 

Miks on raske kaalu langetada?

Igas sekundis saab inimese aju kuni 50 signaali erinevatelt kehaosadelt. Nende signaalide hulka kuuluvad ka erinevad hormoonid, mis reguleerivad nälja- ja täiskõhutunnet. Kui hakata vähendama söögist saadavat toiduenergia ehk kalorite hulka, hakkab kehakaal langema. Selle tulemusel muutub söögiisu hormoonide tasakaal, mistõttu tajumegi kaalulangetamise ajal suurenenud söögiisu ja sööme plaanitust rohkem. See on üks põhjustest, miks kaalulangetamine ja ka kaotatud kehakaalu säilitamine on raske. Kuna semaglutiid võib aidata vähendada söögiisu, siis toetab see kaalulangetuse püüdlusi.

 

Kuidas võib semaglutiid aidata kaalulangetamisel?

Semaglutiid matkib meie organismis leiduvat hormooni, mis aeglustab mao tühjenemist ja mõjutab insuliini tasemeid ning aitab seeläbi vähendada söögiisu. See tähendab, et on lihtsam vähendada oma toiduportsjoneid ja kalorite saamist, kuna ei tunta nii sageli nälga.

Siinkohal aga peab meeles pidama, et ükski ravim ei põhjusta iseenesest püsivat kaalulangust. Tervisliku kehakaalu saavutamiseks ja säilitamiseks on vaja pühendumist pikaajalistele elustiili muutustele. Jäädes lootma üksnes ravimi mõjule, on kaalulangus väiksem ja tõenäosus ravimi kasutamise lõppedes kaalutõusuks suurem. Kui eesmärk on püsivalt kaalust alla võtta, on toitumis- ja liikumisharjumuste muutmine alati vajalik.

 

Kellele sobib medikamentoosne kaalulangetusravi?

Sobib juhtudel, kus kehamassiindeks (KMI) on vähemalt 30. Samuti ka juhtudel, kui KMI on alla selle, kuid on realiseerunud üks või mitu rasvumisega seotud riski (diabeet, kõrge vererõhk, meeleolu langust põhjustav keha proportsioonide muutus jne).

 

Millal ei tohiks kindlasti ravi teha?

Ravi alustamine tuleb alati põhjalikult läbi arutada arstiga ja hinnata võimalikke riske. Semaglutiidi ei tohiks kindlasti kasutada raseduse ja selle planeerimise ajal ning imetamise perioodil. Semaglutiidi kasutamine tuleb pika poolväärtusaja (aeg mil toimeaine püsib organismis) tõttu katkestada vähemalt kaks kuud enne kavandatavat rasestumist.

 

Millised on ravimi kõrvaltoimed?

Kõige tavalisem võimalik kõrvaltoime hõlmab seedetrakti häireid nagu näiteks iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõhuvalu, kõhunäärme põletik. Üldjuhul muutuvad kõrvaltoimed vähem tajutavaks paari nädala möödumisel.

 

Kui pikk on ravi?

Ravi pikkuse määrab arst, kuid keskmiselt kestab see 6 kuud kuni 1 aasta.

 

Kuidas ravimit manustatakse?

Ravimit manustatakse üldjuhul süstides. Süstitakse väga väikese nõelaga spetsiaalsest süstepliiatsist kas kõhtu, reide või õlavarre naha alla vastavalt arsti juhistele, tavaliselt kord nädalas. Teatud juhtudel on võimalik ka tablettravi.

 

Kaalulangetuspakett

Health Clinicu teenus sisaldab regulaarseid arsti konsultatsioone ja kliinilise toitumisterapeudi nõustamisi, mis tagab põhjaliku jälgimise ning võimaldab vajadusel raviskeemi muutmist, et saavutada maksimaalne kaalulanguse efekt. Esmase konsultatsiooni käigus hinnatakse patsiendi terviseseisundit ning sobivust raviks.

Ravi ja jälgimine kestab 6-12 kuud.

 

 KÜSI LISAINFOT VÕI BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

 

 

Semaglutiid ja toitumine

Mis aitab saavutada püsivat kehakaalulangust?

  1.   Tasakaalusta enda toidusedelit

Tasakaalustatud toitumise jaoks on olulised valgurikkad toidud, köögiviljad, puuviljad, marjad, täisteratooted ja taimsed rasvad.

Iga toidukord peaks sisaldama valguallikat, kuna valk tekitab kestvama täiskõhutunde, mis aitab saavutada ja hoida tervislikku kehakaalu. Lisaks langeb kehakaal nii rasvkoe kui ka lihasmassi arvelt, seega on piisava valgu saamine koos liikumisega vajalik, et säilitada lihasmassi, mis omakorda hoiab põhiainevahetuse energiakulu kõrgemana. Head valguallikad on vähendatud rasvasisaldusega piimatooted, herned, oad, läätsed, muna, kala, linnuliha, veise- ja sealiha. Liha puhul püüa hoiduda töödeldud toodetest, nt sink, vorst, viinerid, konservid jmt, sest need on peamised peitrasvade allikad.

Valguallikaid söö koos köögiviljade, puuviljade, marjade või täisteratoodetega – need on  kiudainerikkad toidud. Kiudained suurendavad maos toidukördi mahtu, tekitades sellega kestvama täiskõhutunde, mis omakorda aitab kontrollida söödavaid toidukoguseid. Lisaks on köögi- ja puuviljades ning marjades palju vitamiine ja mineraalaineid ning on loomulikult madala kalorsusega. Täisteratooted on need teraviljatooted, mille kiudainesisaldus on 3 grammi 100 grammi toote kohta.

Tasakaalustatud toidusedeli juurde kuuluvad ka tervislikud rasvad. Eelistama peaks taimseid õlisid, rasvast kala ja pähkleid-seemneid. Kuna rasvad on väga kaloririkkad, siis kaalulangetuse ajal peaks piirama rasvade kogust – nii seda, mida lisame ise toitudele kui ka peitrasvu, mis on juba toidu koostises. Peitrasvade piiramiseks eelistada lahjemaid piimatooteid ja lihatooteid.

 

  1.   Mõtle ümber oma joogi valikud

Kaloririkaste jookide vähendamine on sagedasti üks lihtsaim viis, kuidas saadavate kalorite hulka vähendada. Kaloreid sisaldavad nii suhkrurikkad karastusjoogid, alkohoolsed joogid, energiajoogid, mahlajoogid kui ka smuutid, täismahlad ja piimapõhised joogid. Seega on hea idee hakata enda erinevad päevased jahedaid jooke välja vahetama vee vastu.

 

  1.   Ära mõtle sellest kui järjekordsest rangest dieedipidamisest

Tervislikult toitumine ei tähenda, et peab täielikult loobuma mõnedest oma lemmiktoitudest. Vastupidi, kui keelata endale midagi meeldivat, siis tõenäoliselt põhjustab see ühel hetkel käega löömise enda püüdlustele ja järgneb ülesöömine. Pigem mõtle, et 80-90% toiduvalikutest on need, mis aitavad kaalu langetada ja 10-20% suuruse osa moodustavad lemmiktoidud. Lihtne viis seda planeerida on järgnevalt: kui süüa 4x päevas, siis on see 28 einet nädalas. Seega peaks 24 einet sisaldama kõrge toiteväärtusega sööke ja ülejäänud 4 olgu lemmiktoidud. Vaja oleks ette planeerida, et need neli einet ei oleks arutu näksimine, vaid pigem väljas söömine, paar alkohoolset jooki nädalavahetuse õhtul, sünnipäeva tähistamine jmt. Selline lähenemine aitab pikemaajaliselt pühenduda ja toetada püsivat kaalulangust.

 

  1.   Liigu igapäevaselt 

Treening ei ole kehakaalu langetamiseks esmavajalik, kuna suuremat rolli mängib toitumine. Aga kaalulangetamise ajal on regulaarne jõutreening väga oluline säilitamaks lihasmassi. Suurem lihasmass aitab vähendada põhiainevahetuse aeglustumist, mis on kaalulangetamise tavaline kõrvalmõju. Kaalulanguse säilitamiseks on oluline igapäevane liikumine vähemalt 60 minutit. Sobivad nii kõndimine, sörkimine, jalgrattasõit ja ka igapäevane liikumisaktiivsus, nt tööle jalutamine, treppide kasutamine jmt.

 

  1.     Loo korrapärane unerütm ja maga vähemalt 7 tundi.

Unepuudus ja ebaregulaarne ööpäevarütm mõjub negatiivselt söögiisu regulatsioonile. Ennetamaks unepuuduse negatiivseid mõjusid peaks täiskasvanud inimene öösel magama 7-9 tundi.

 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et semaglutiidi mõju söögiisule aitab toetada kaalulangust. Aga tagamaks, et madalam kehakaal säilib pikaajaliselt, peab tegelema enda toitumis- ja liikumisharjumuste ümberõppimisega.

 

KÜSI LISAINFOT VÕI BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS