fbpx

Tere…

Minu nimi on Kadri-Ly. Olen 29-aastane kahe poisslapse ema (11a ja 5a).

Olen väga multifunktsionaalne – mul on enda konverentsikeskus, samaaegselt töötan turundusjuhina ja olen hobi korras treener. Minu uusim rõõm on blogimine. Põdesin mõned aastad tagasi nahavähki ja see ajendas mind kirja panema oma emotsioone ja haigusega kaasnevat.

 

Minu võitlus nahavähiga ei olnud lihtsate killast…

Olin 26-aastane, kui mul avastati nahavähk, mis oli 3. staadiumis. Mulle tehti 3 operatsiooni, mille käigus eemaldati vasaku kaenla alt ka lümfisõlmed. Operatsioonidele järgnes 1,5 aasta pikkune immuunravi. Keemiaravi ei oleks mind aidanud. Tol ajal sain kolm korda nädalas süste alakõhtu, millega kaasnesid suured peavalud ja palavik. Ravi oli vajalik ning oma elu nimel tuli neid kõrvalmõjusid kannatada.

Üheks õppetunniks oli seegi, et elu on lühike ja sellest tuleb võtta parim!

 

Mini-me

Olen terve elu olnud väga pisike ja sale ja loodus ei ole mulle andnud lopsakat rinda. Ka täiskavanuna tundsin ennast nagu laps. See oli minu jaoks piisavalt suur argument, et kaaluda rinnaoperatsiooni. Seda selleks, et tunda end oma kehas ideaalselt.
Olin operatsioonile mõelnud vähemalt 10 aastat. Algselt ei kujutanud ma üldse ette, millise protseduuriga on tegu.. Samuti kartsin suuri arme, mis operatsioonist järele jäävad. Kõige suurem hirm oli aga operatsioonist taastumise ees.

 

Kadri-Ly lugu: võitlus nahavähiga tõi teadmise, et elu on lühike ja sellest tuleb võtta parim! 1

Konsultatsioon – ei kohusta millekski, kuid on abiks kõigile, kes kaaluvad rinnaoperatsiooni

Otsustasin protseduuri kohta lähemalt uurida ning valisin kliiniku arstide kogemust silmas pidades. Ikkagi elumuutev otsus – tahtsin, et arst, kes mind opereerib, oleks parim. Reklaamikampaaniatesse ma selles vallas ei usu – mulle oli oluline teiste kogemus. Sõbranna soovituse kaudu jõudsin Health Clinicusse ja dr. Jaan Troosti konsultatsioonile.

Meil oli kohe hea klapp. Dr. Troost oskas kõikidele mu küsimustele ja muredele vastata. Jah, mul oli terve A4 küsimusi täis kirjutatud ja seda soovitan teha teistelgi –operatsioon on tõsine asi ja häbeneda ei ole midagi! Konsultatsioon andis mulle rahu- ja kindlustunde. Üleüldiselt meeldis mulle väga Health Clinicu arstide tagasihoidlik joon – esimesel kohtumisel julgustas kirurg mind veel otsus läbi mõtlema, toonitades, et minu tookordne rind on ka loomulikuna ilus.  Vestluses sellest küll juttu ei olnud, aga omajagu kindlustunnet andis seegi, et tegemist on kliinikuga, kus kirurgid ei lõika n.ö hobi korras, vaid teevad igapäevaselt operatsioone. Konsultatsioon on minu kindel soovitus kõigile kes kaaluvad rinnaoperatsiooni. Ka mina olin 10 aastat oma peas asju analüüsinud – kohtumine kirurgiga kummutab hulga müüte, ning peale seda saad tegelikult aru, kas oled valmis või ei.

 

Kadri-Ly lugu: võitlus nahavähiga tõi teadmise, et elu on lühike ja sellest tuleb võtta parim! 2

Taastumine – arvesta, et võtad aja maha!

Nagu mainitud, kartsin operatsioonist taastumist, valusid ja seda, et ei saa magada. Reaalsuses magasingi umbes kaks nädalat pärast operatsiooni istukil. Püsti saamisel oli mul alati keegi, kes aitas. Isegi sahtlite avamine oli valus, kuna rinnalihas on sellesse tegevusse kaasatud. Ma ei saanud ka päris pikalt käsi üles tõsta. Raske oli nii voodist püsti saamine kui ka tualetis käimine, kuna käte liigutamine oli väga valus. Lõpuks hakkasin leiutama viise, kuidas ise püsti saada. Tõusin püsti kõhulihaste abiga ja avasin isegi sahtleid varvastega. Eks natuke abitu tunne oli ikka, kui isegi kohvikruusi ei saanud kõrgemalt riiulilt ise haarata, ent õnneks möödus see aeg kiiresti ja praeguseks on sellele naljakas tagasi mõelda.

Kuna taastumisperioodil tuleb lasta kehal puhata, tuli teha ka tavapärastesse treeningutesse paus. Nelja nädala möödudes hakkasin vaikselt jalgu treenima.

 

Kadri-Ly lugu: võitlus nahavähiga tõi teadmise, et elu on lühike ja sellest tuleb võtta parim! 3

Täna, kolm kuud hiljem

Nüüd, kolm kuud hiljem saan treenida vanade raskustega ning ei saa arugi, et oleksin operatsioonil käinud.
Mis puudutab arme, siis nende paranemine võtab aega, kuid tasemel kirurg paigaldab silikoonid nii, et armid jäävad täielikult rinna alla. See tähendab, et loomulikult seistes või istudes neid näha ei ole.

 

Kadri-Ly lugu: võitlus nahavähiga tõi teadmise, et elu on lühike ja sellest tuleb võtta parim! 4

Võtame siis kokku…

Soov teha rinnaoperatsioon oli mul peas küpsenud kaua, ja olen otsusega tõesti rahul. Mul oli soov saada võimalikult loomulik tulemus. Usaldasin selles osas täielikult kliinikut, ja jällegi on siin määrav kirurgi silm. Tunne on selline, nagu oleks selline büst pidanud mul kogu aeg olema.

Soovitan neil, kes asja sarnaselt minule pikemalt kaalunud on, minna konsultatsioonile. Samuti soovitan teha eeltööd kliiniku osas – kirurgi lai kogemustepagas ja põhjalikult lahti seletatud protseduur andis mulle kindla tunde.