fbpx
rasvaimu

Moodsad ajad toovad endaga moodsad lahendused. See, millisesse kehasse Sa sünnid, ei pea Sind defineerima terve elu. Kõhu rasvaimu (kuid ka muude kehaosade rasvaimu) on teema, mille kohta levib nii internetis kui ka mujal erinevaid jutte. Info kogumine ja jagamine on igati kasulik (eriti enne suuri ja olulisi elukvaliteeti mõjutavaid samme), kuid oluline on esmalt veenduda, et fakte esitavad allikad oleksid usaldusväärsed. Kummutame käesolevas artiklis mõned üldlevinud müüdid, mis rasvaimu kohta liiguvad ning räägime teemast ka veidi lähemalt. Loe edasi!

Igaühe kehakuju on paljuski küll geneetiline loterii, kuid rasvaimu abil on võimalik n-ö allumatuid piirkondi sellegipoolest korrigeerida. Rasvaimu operatsioon ei ole mõeldud kaalulangetamise vahendiks, vaid on ennekõike tööriist neile, kes igatsevad proportsionaalset keha.

Peamiselt kasutatakse operatsiooni järgmiste piirkondade korrigeerimisel:

 • kõht
 • puusad
 • reied
 • põlved
 • topeltlõug
 • õlavarred

NB! Tea, et rasva saab eemaldada ka turjalt, seljalt, pahkluu juurest, meestel rindadest jpm.

 

Kas rasvaimu on vaid edevatele ja laiskadele?

Üks enim levinum müüt, mis kõhu rasvaimu kohta liigub, on see, et tegemist on iluprotseduuriga, mida kasutatakse väljamõeldud probleemide puhul. Eks ole ka neid, kes lähevad ilukirurgiaga liiale. Kuid, seda juhtub ka näiteks tervisliku toitumise ja/või sportimisega. Oma keha sel viisil vormis hoidmine on igati tervitatav nähtus. 

Olenemata elustiilist võib Sinu keha püsida või muutuda viisil, mis Sulle ei meeldi. Näiteks võib kaalu kaotamise tagajärjel jääda rasv kohtadesse, mis riivab silma. Või on Sul hoolimata normaalkaalust häirivad kõhuvoldid. Rasvaimu saab Sind mõlemal juhul aidata.

Soov ennast oma kehas hästi tunda pole häbiasi. Terve minapilt on osa kvaliteetsest ja edukast elust. Kui aga rääkida laiskusest, siis see käib kaasas ühe teise müüdiga rasvaimu kohta.

 

Kõhu rasvaimu on kaalukaotusmeetod

Rasv seostub meile sageli ülekaalulisusega, seega on seose loomine bariaatrilise kirurgia ja rasva eemaldamise vahel mõistetav. Kõhu rasvaimu sobib teha ainult enam-vähem normaalkaalus inimestele, sest suure rasvumusega inimeste muresid see ei lahenda. Rasvaimul lihtsalt ei oleks soovitud efekti. 

NB! Kuna eemaldatav rasv pärineb ainult pindmisest kihist ja valdav osa rasvast asub lihase all, siis saab kõhu rasvaimu keha vormida, mitte kaalu olulisel määral langetada.

Müüt on levinud ka USAs. Näiteks ilu- ja kaalukirurgia teejuht RealSelf on selle ja veel üheksa müüdi vastukaaluks toonud välja järgnevad faktid:

 1. Rasvaimu ei ole mõeldud kaalu langetamiseks.
 2. Rasvaimu ei kõrvalda tselluliiti – pigem vastupidi.
 3. Rasv ei naase kuhugile mujale (tõendid mujal ladestumisest puuduvad).
 4. Rasvaimu võib olla valus. Tegemist on kirurgilise protseduuriga ja valu või kangus võib kesta üle nädala. Selle leevendamiseks on valuvaigistid.
 5. Vanus pole oluline – loeb üldine tervislik seisund ja kehamass.
 6. Rasvunud inimestel ei pruugi protseduur omada olulist mõju – targem on võtta kõhu rasvaimu kaalulangetuse plaani kõrvale ja kindlustada enda keha sobiv viis keha vormi saada.
 7. Sobib nii naistele kui meestele, sest ka mehi kimbutavad enesehinnanguprobleemid ja trenn ei pruugi soovimatuid volte kaotada.
 8. Eemaldada saab ainult mõõdukal hulgal rasva. Parema tulemuse saavutamiseks on vajalik elustiilimuutus.
 9. Taastumine on oluline – pärast operatsiooni on tähtis võtta aeg vähemalt nädalaks maha ja siis ettevaatlikult igapäevatoimetuste juurde naasta, et taastumine oleks tõhus ja mugav.
 10. Kõhu rasvaimu ja kõhuplastika on kaks erinevat asja – esimene tegeleb rasvaga ja teine nahaga. Mõnel juhul võib olla tarvilik kasutada mõlemat protseduuri.

 

Rasvaimu on kallis

Operatsiooni ulatus sõltub kliendi soovidest ja keha eripärast. Rasvaimu lihstustab keha vormimise protsessi peale kaalulangust. Parima lahenduse selgitab arst Sinuga koostöös välja konsultatsiooni käigus.

Rasvaimu hind oleneb sellest, milliseid kehapiirkondi korrigeerida soovitakse. Sageli saavad siin aidata ka erinevad meditsiiniteenuste tarbeks pakutavad järelmaksud. Omavahel saab kombineerida rasvaimu ja rasvasiirdamist rindadesse või tuharatesse, kuid seda, milliseks protseduuri hind kujuneb, näitab konsultatsioon arstiga.

 

Enne operatsiooni

Enne operatsiooniplaani paika panemist selgitab arst patsiendile, millised on rasvaimu võimalused ning oodatav tulemus. Ühe operatsiooniga saab rasvaimu teha maksimaalselt 12 piirkonnas ning sellega kaotatakse kuni viis kilo. Mida rohkem on opereeritavaid piirkondi, seda pikem on taastumiseks kuluv periood.

 

Rasvaimu operatsioon

Protseduur võtab aega kuni neli tundi. Arst teeb opereeritavasse piirkonda umbes poole sentimeetri pikkuse sisselõike, mille kaudu viiakse naha alla torud, mis rasva lõhustavad ja välja imevad. Sisselõikearmid on kohtades, kus neid saab hästi varjata (bikiinidega näiteks) ning aja jooksul muutuvad need vähem nähtavaks.

Rasvaimu operatsioon on valutu, sest see toimub üldnarkoosi all. Paaril operatsioonijärgsel päeval võib patsient tunda valu (see sarnaneb liiga tugeva trenni järgse valuga), ent selle leevendamiseks piisab tavaliselt harilikest käsimüügiravimitest (paratsetamool). Tursed ja paistetus taanduvad enamasti nelja nädalaga. 

 

Pärast operatsiooni

Kõigi eelduste kohaselt suudab patsient iseseisvalt kõndida juba sama päeva õhtul. Liikumine on väga kasulik, sest nõnda väheneb ka trombide tekke oht. 

Autot on võimalik juhtida ca kahe päeva pärast, kontoritööd teha ca 2-3 päeva möödudes. Üldiselt on soovitatav üks nädal kodus olla ja taastuda. Trenni võib hakata ettevaatlikult tegema mõne nädala pärast. Alusta umbes veerand koormusega ning suurenda seda siis vastavalt oma enesetundele. Ettevaatlik seks on võimalik juba mõne päeva möödudes.

 

Kas tulemused on püsivad?

Olemasolevad rasvarakud eemaldatakse ning nende asemele uusi rasvarakke ei teki. 

NB! Kui Sa aga oma toitumisharjumusi ei muuda ning saad toiduga jätkuvalt rohkem energiat, kui ära kulutad, siis ladustub ülejääv energia ikkagi rasvana.

 

Kas rasvaimuga on võimalik aidata tugevalt rasvunud inimest?

Ühe operatsiooniga võib eemaldada maksimaalselt viis liitrit rasva. Kui ülekilosid on mitu­küm­mend, siis rasvaimust ei piisa ja see ei ole ka näidustatud. 

NB! Rasvaimu ei ole mõeldud kaalulangetuse meetodiks ega tervisliku toitumise ja elustiili asenduseks. 

 

Millised on peamised riskid?

 • Operatsiooni ajal võivad tekkida verejooksud, kuid neid on võimalik koheselt sulgeda. 
 • Harvadel juhtudel võib olla vajalik vere või vereasenduse preparaadi ülekanne. 
 • Samuti võivad protseduuri käigus tekkida närvide ja pehmete kudede muljumiskahjustused, kuid need esinevad harva ja taanduvad enamasti mõne nädala jooksul.
 • Pärast operatsiooni võib esineda turseid, verevalumeid, järelveritsusi, vereringete häireid ja muid komplikatsioone. 
 • Kuigi enamikel juhtudel võtab taastumine aega mõnest päevast mõne kuuni, võivad harva olla vajalikud korrigeerivad lõikused või ravi haiglas.

 

Kuidas riske minimeerida?

Informeeri arsti tarbitavatest ravimitest

Vere hüübimist takistavad ravimid võivad põhjustada verejooksu, mistõttu pole neid soovitav enne operatsiooni manustada. Näiteks on verd vedeldava toimega ibuprofeeni ja aspiriini sisaldavad ravimid.  NB! Kindlasti teavita oma arsti kõigist ravimitest, mida Sa tarvitad!


Loobu ajutiselt või püsivalt suitsetamisest ja nikotiini tarbimisest

Nikotiin põhjustab vereringe aeglustumist ja võib tekitada operatsiooni piirkonnas vereringehäireid. Rasvaimu riskid on madalamad, kui loobud vähemalt kaks nädalat enne operatsiooni ja haava paranemise perioodiks igapäevasest suitsetamisest. Samuti ära näri nikotiininätsu ja muid nikotiini sisaldavaid tooteid. 


Lase rasvaimu teostada usaldusväärsel ja kogenud spetsialistil

Mida kvaliteetsem teenus, seda parem tulemus – nii nagu teistes eluvaldkondades, peab see üldjuhul paika ka kirurgias. Selleks, et rasvaimu riskid oleksid võimalikult madalad, teosta protseduur spetsialisti juures, kellel on valdkonnas mitu aastat kogemusi ja kelle tausta Sa saad kontrollida.

 

Kui Sa sooviksid oma keha enda kontrolli alla võtta ning vajad rasvaimu, siis võta meiega ühendust!