fbpx

Ninaoperatsioon (ninaplastika)

ninaoperatsioon rinoplastika ninaplastika

Nina väliskuju korrigeeriv operatsioon ehk ninaplastika (rinoplastika) on kosmeetiline operatsioon, mis aitab kujundada nina välimust ja/või parandada hingamist. Ninaoperatsiooniga saab muuta nina suurust, kujundada ümber ninaotsa, vähendada ninasõõrmete laiust või muuta nina ja ülahuule vahelist nurka. Lisaks võimaldab ninaplastika (võimalusel) korrigeerida sünnidefekte ja -vigastusi ning aitab probleemse hingamisega inimesi.

  
KirurgDr. Aet Saarts / dr. Erik Luht
AnesteesiaÜldnarkoos
Lõikuse kestus1-4 tundi
Ööd haiglas1
Vajalik puhkus2 nädalat
Hindal. 3500 €
Järelmaks

Alates 80 € / kuus. Taotle järelmaksu siin.

 
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS

Kui Te ei ole rahul oma nina välimusega või kannatate mõne ninaga seotud tervisliku seisundi all, võib ninaoperatsioon suure tõenäosusega Teie probleemidele lahendust pakkuda.

 

Kas olete ninaplastika jaoks sobiv patsient?

Parimad kandidaadid ninaplastika operatsiooniks on inimesed, kes soovivad oma nina välimust parandada, taotlemata samas täiuslikku nina. Lisaks realistlikele ootustele on ninaplastikat kaaluva patsiendi jaoks olulised tema hea füüsiline ja vaimne tervis. Ühtlasi on parim ninalõikuse kandidaat vähemalt 18-aastane, sest selles vanuses on nina ja luulise näokolju areng lõppenud.

Mida ninaplastika endast täpselt kujutab?

Ei ole olemas universaalset ninalõikuse viisi, mis vastaks ühtmoodi kõikide patsientide vajadustele. Ninaoperatsioon on individuaalne, lõikuse erinevaid meetodeid kohandatakse vastavalt patsiendi vajadustele.

Nina karkassi kuju muutmiseks on kaks võimalust: suletud ja avatud meetod.
 Suletud ninaplastika puhul tehakse kõik lõiked ninasiseselt, nahk ja nahaalune kude eraldatakse alumistest struktuuridest, et modelleerida luuline ja kõhreline karkass. Muudetakse näiteks luude asukohta, lisatakse kõhre, eemaldatakse luud. Avatud meetodi puhul tehakse lõige kolumelli (kahe ninasõõrme vahel) nahale, operatsioonijärgsed armid on ka sel juhul minimaalsed.

Kui samal ajal esineb ninahingamistakistus, saab seda tavaliselt ninaplastika lõikuse käigus ninasiseselt korrigeerida kas ninavaheseina plastikaga (septoplastika) või külgseina struktuuride plastikaga (konhoplastika). Operatsioon teostatakse üldanesteesias.

Ninaoperatsioon – kuidas valmistuda?

Et saavutada parimad tulemused on oluline, et jälgiksite arstilt saadud juhiseid:

  • Hoiduge mitu nädalat enne ja peale operatsiooni suitsetamisest.
  • Vältige teatud ravimeid, nt aspiriini 10 päeva enne operatsiooni, ei sobi ka kalaõli kapslid.

 

Mida paranemise ajal oodata?

Ninaoperatsioon on kehale väike, kuid siiski tuntav trauma. Seetõttu on peale operatsiooni oluline voodis puhata ning hoida oma pead ja rindkere kõrgemal, et vähendada veritsust ja paistetust.

Et paranemine oleks kiire ning edukas, peate jälgima järgmisi ettevaatusabinõusid mitme nädala jooksul:

  1. Vältige jõudu vajavaid tegevusi nagu üldkehalised treeningud, kuid ka jooga jpt.
  2. Ärge ujuge
  3. Vältige higistamist, sauna, vanni
  4. Nina nuusake väga ettevaatlikult
  5. Vältige emotsioonide tugevat väljendamist (näiteks naermine ja nutmine)
  6. Peske oma hambaid väga õrnalt, et vähendada ülahuule liikumist
  7. Kandke riideid, mida saab selga panna ilma, et peaksite neid üle pea tõmbama

Lisaks, ärge kandke prille ega päikeseprille vähemalt neli nädalat peale operatsiooni, et vältida liigset survet ninale. Vältige otsest päikesevalgust vähemalt kuus nädalat, sest see võib tekitada püsivaid naha pigmentatsiooni muutusi.

Ninaplastika ja tulemused

Väga väikesed muudatused nina struktuuris, sageli kõigest millimeetrid, võivad Teie nina ja kogu näo ilmele olulist mõju avaldada. Lõpliku tulemuse kujunemine võib võtta kuni aasta. Selle aja jooksul võib ninas kergeid muudatusi esineda.

 

Kirurgide kogemus

Dr. Aet Saarts on hariduselt kõrva-nina-kurguarst, kes on ühtlasi spetsialiseerunud nina esteetilistele operatsioonidele. Esteetiliste operatsioonide teostamist alustas ta juba 2002. aastal ning teeb nüüdseks igal aastal üle 60 rinoplastika operatsiooni olles seeläbi üks kogenumaid ning juhtivaid ninakirurge Eestis. Lisaks The Health Clinicule töötab dr. Saarts Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, kus opereerib vaid keerulisemaid juhtumeid.

Dr. Erik Luht on samuti hariduselt kõrva-nina-kurguarst ning Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide ja Pea- ja Kaelakirurgide Seltsi juhatuse liige aastast 2019. Teostab ninaplastika operatsioone regulaarselt ning hindab kõrgelt täiendkoolitustel osalemist. Töötab ühtlasi ka Ida-Tallinna Keskhaiglas, kus tegeleb nina funktsionaalsete endoskoopiliste lõikustega, kõrva mikrokirurgiliste lõikustega ning hingamist taastavate operatsioonidega nina väliste ja sisemiste deformatsioonide korral.

Meie kirurgide kogemus võimaldab neil leida Teile parima võimaliku lahenduse. Iga inimene ning tema nina on unikaalne ning operatsiooni puhul tuleb arvesse võtta palju erinevaid faktoreid, et lõpptulemus saaks olema selline, nagu Te ootate.

Vaata videot, milles dr. Saarts vastab kõige sagedasematele küsimustele, mis seoses ninaplastikaga tekkida võivad

Enne ja pärast (dr. Aet Saarts)

ninaoperatsioon enne ja pärast

rinoplastika enne ja pärast

nina korrigeerimine enne pärast

rinoplastika

 

Enne ja pärast (dr. Erik Luht)

Ninaplastika

Ninaplastika

Ninaplastika

Ninaoperatsioon (ninaplastika) 1
Ninaoperatsioon (ninaplastika) 2

Ninaoperatsioon (ninaplastika) 3

Ninaoperatsioon (ninaplastika) 4

Ninaoperatsioon (ninaplastika) 5

Ninaoperatsioon (ninaplastika) 6

Ninaoperatsioon (ninaplastika) 7

Ninaoperatsioon (ninaplastika) 8

Ninaoperatsioon ja olulised küsimused

Millised on ninaoperatsiooni tegemise põhjused?

Ninaoperatsioon aitab inimesi, kes ei ole rahul oma nina välimusega või kellel võib olla probleeme hingamisega. Operatsiooniga saab muuta nina suurust, kujundada ümber ninaotsa, vähendada ninasõõrmete laiust või muuta nina ja ülahuule vahelist nurka. Lisaks võimaldab rinoplastika korrigeerida sünnidefekte ja -vigastusi ning aitab probleemse hingamisega inimesi.

Kas rinoplastika tulemused on püsivad?

Ninaoperatsiooni tulemused on üldjuhul püsivad, kuid harvadel juhtudel võib siiski ette tulla seda, et operatsioonijärgselt toimuvad nina kujus ja struktuuris teatud muutused, mis võivad ka lõpptulemust muuta.

Kas operatsioon ravib norskamist?

Ninaplastika norskamist ei ravi, kuid septoplastika ehk ninavaheseina korrektsioon annab norskamise ravis enamasti väga häid tulemusi. Septoplastikat on võimalik teha eraldiseisva protseduurina või ka kombinatsioonis rinoplastikaga.

Kas rinoplastika vähendab ninasõõrmete suurust?

Jah, kui Te seda soovite ning see on ka kirurgi hinnangul vajalik, et saavutada ihaldatud lõpptulemus. Rinoplastika abil saab muuta ninasõõrmete suurust vastavalt soovidele ja vajadustele.

Kas ninaplastika abil on võimalik parandada “katkist” nina?

Jah, operatsiooni abil on võimalik trauma järel oma kuju muutnud või viltu kokku kasvanud nina parandada ning taastada vigastuse-eelne väljanägemine. Kui Te aga ei soovi taastada esialgset väljanägemist, saab operatsiooniga muuta nina kuju ja välimust vastavalt soovidele.

Kas ma saan valida foto või kuulsuse nina ning eeldada samu tulemusi?

Iga inimese nina on ainulaadne, see on erineva kuju ja ehitusega ning kirurgi võimalused seega piiratud. Kirurg saab nina välimust küll parandada (kujundada ümber ninaotsa, vähendada ninasõõrmete laiust või muuta nina ja ülahuule vahelist nurka), kuid mitte seda tundmatuseni ümber vormida. Foto järgi on võimalik saada täpsemalt aimu Teie soovidest ning selle saab suuniseks võtta, kuid üks-ühele ei ole kunagi võimalik foto järgi opereerida.

Kas ninaoperatsioon muudab mu häält?

Ninaoperatsioon Teie häält üldjuhul ei muuda, kuid teoreetiliselt on see siiski võimalik, kui muudame ninaõõne suurust ja läbi selle hääle resonatsiooni. Kõnefunktsioone ninaoperatsioon kindlasti ei muuda. Kui Te olete professionaalne laulja või näitleja, siis tuleks igaks juhuks ettevaatlik olla ning ninaoperatsioon enne põhjalikult läbi kaaluda.

Kas operatsioon ravib terveks allergiad?

Ninaplastika ei ravi allergiatest terveks, küll aga võimaldab protseduur Teil pärast paremini hingata.

Ninaoperatsiooni tüsistused ja riskid

Millised on ninaoperatsiooni võimalikud riskid?

Kõikide operatsioonidega kaasnevad teatud riskid. Need sõltuvad lisaks kirurgi teadmistele ja kogemustele ka organismi individuaalsetest reaktsioonidest. Peamised võimalikud riskid on verevalumid, põletikud ja armid ning kudede tundetus. Õppinud ja kogenud meeskonna käe all esineb lõikuste komplikatsioone siiski väga harva.

Millised on minu võimalused, kui ma ei ole rahul operatsiooni tulemusega?

Kirurgilise operatsiooni puhul, kuid ka meditsiinis laiemalt, ei ole alati võimalik lõpptulemust 100-protsendiliselt ette ennustada ning seetõttu on kirurgi konsultatsioonis äärmiselt oluline võimalikult täpselt oma soove selgitada.

Mõningatel juhtudel ei ole operatsiooni tulemus selline nagu planeeritud ning võib tekkida vajadus kordusoperatsiooniks. Patsiendi kanda jäävad sel juhul operatsiooniga seotud haiglakulud ning enamasti ei ületa see summa 50-65% esimese operatsiooni maksumusest. Kui aga uue operatsiooniga soovitakse suuremaid muutusi, mis ei olnud esimese operatsiooni eesmärgiks, tuleb tasuda hinnakirja järgi. Igat olukorda käsitletakse individuaalselt ning kindlasti leitakse sobiv lahendus.

Kas kirurg saab keelduda operatsioonist?

Jah, kui konsultatsiooni käigus selgub, et operatsiooni ei ole soovituslik teha näiteks meditsiinilistel kaalutlustel või kui patsiendi ootused ei vasta reaalsusele, siis on kirurgil õigus protseduurist keelduda. On oluline mõista, et operatsiooniga saab muuta nina kuju ja suurust teatud ulatuses ning kui kirurgi hinnangul ei ole võimalik Teie soovi täpselt nii ellu viia nagu olete mõelnud, siis tuleb hoolikalt kaaluda, kas on mõtet operatsioon ette võtta.

Ninaoperatsiooniks ettevalmistamine

Alates millisest vanusest saab teha rinoplastikat?

Parim ninalõikuse kandidaat on vähemalt 18-aastane, sest selles vanuses on nina areng lõppenud. Ülemist piiri ninaoperatsioonile otseselt ei ole ning kõige olulisem on, et tervis oleks korras.

Milliseid asju peab operatsioonile kaasa võtma?

Kuna peale operatsiooni peate Te mõnda aega suu kaudu hingama, siis võtke haiglasse kaasa niisutav huulepalsam ning piisavalt vett või muid endale meelepäraseid jooke. Koju minekuks kindlasti ka mugavad riided, milles on hea ja mugav olla ning mida ei pea üle pea tõmbama.

Milliseid toitumis- ja elustiilimuutusi pean ma enne ninaoperatsiooni tegema?

Hoiduge mitu nädalat enne ja pärast operatsiooni suitsetamisest, sest nikotiin aeglustab paranemist ning suurendab tüsistuste ohtu. Vältige teatud ravimeid, nt aspiriin ja põletikuvastased ravimid vähemalt 10 päeva enne ja pärast operatsiooni. Harrastage tervislikke eluviise ning tasakaalustatud dieeti.

Mida soovitate turse, verevalumite ja valu raviks?

2–3 nädalat pärast operatsiooni võib esineda ajutist paistetust, tuimust ning
silmalaud võivad olla värvuselt sinakasmustad. Peavalude leevendamiseks kasutage paratsetamooli ning ärge kindlasti kasutage aspiriini. Paistetuse tõttu võib esineda ka ninakinnisust ning kerge veritsus, suurenenud limaeritus ja kuivanud vere esinemine paaril päeval peale operatsiooni on tavaline.

Magage nii, et pea ja rindkere oleks kõrgemal ning vältige kuuma ja ärge käige vannis, saunas ega aurusaunas 2 nädala jooksul pärast operatsiooni.

Ühtlasi on oluline hoiduda mis tahes füüsilisest tegevusest 2–3 nädala jooksul pärast operatsiooni.

Kas minu igapäevased tabletid (rasestumisvastased tabletid, antidepressandid, dieedi tabletid) mõjutavad anesteesiat?

Rääkige konsultatsiooni käigus kindlasti, mis ravimeid Te tarbite, sest mõnede ravimite ja tervise seisundite puhul ei ole võimalik operatsiooni teostada. Rasestumisvastased tabletid ja antidepressandid üldiselt operatsiooniks vastunäidustatud ei ole. Soovitus on rasestumisvastaseid tablette operatsioonieelselt siiski mitte kasutada võimaliku trombitekke riski suurenemise tõttu. Mõned antidepressantidest vastupidiselt suurendavad veritsuse ohtu. Kalaõlikapslid suurendavad samuti veritsuse ohtu. Kindlasti mainige arstile oma kasutatavad ravimid! Enne operatsiooni täidate Te Haiglas ka anesteesia küsimustiku ning vastavalt sellele määrab anestesioloog Teile sobiliku narkoosi.

Ninaplastika

Kus operatsioon läbi viiakse?

Ninaoperatsioon viiakse läbi Eesti suurimas ja kaasaegsemas erahaiglas Fertilitas, kus on ööpäevaringne valve ja intensiivravi osakond, kui seda peaks vaja minema, ning loomulikult kogenud meditsiinipersonal ning toetav ja sõbralik klienditeenindus.

Kas ma olen üldnarkoosis ja kas seda hakkab tegema sertifitseeritud anestesioloog?

Jah, operatsioonid viiakse läbi üldanesteesias, mille viib läbi kogenud ja sertifitseeritud anestesioloog.

Ninaoperatsioonist taastumine

Mis juhtub pärast ninaoperatsiooni?

Peale operatsiooni veedate Te haiglas ühe öö, kus Teil hoiab silma peal haigla professionaalne ja pikaaegse kogemusega meeskond. Peale seda on Teil võimalus minna koju, kus Teie eest hoolitsevad võimalusel lähedased. Soovitame võtta puhkust kaks nädalat ning seejärel on võimalik naasta tööle, kui see ei ole füüsilise iseloomuga.

Kas ninale asetatakse pärast operatsiooni ninatugi?

Jah, ninale asetatakse pärast operatsiooni spetsiaalne plastikust ninatugi, mida tuleb esimesed kaks nädalat kanda ööpäevaringselt ning edaspidi 3-6 nädalat vajadusel öösiti.

Kas mu hambad on pärast operatsiooni valusad?

Hambad ei tohiks operatsioonijärgselt valusad olla. Kui hambad siiski on valusad, on võimalik, et operatsiooni ajal kahjustati alveolaarset närvi. Kui valu paari nädala jooksul ei möödu, siis konsulteerige kindlasti oma kirurgiga.

Millal ma tohin meiki hakata kandma?

Meiki võib peale kanda koheselt ninaplastiku eemaldamise järgselt, ettevaatlikult, mitte masseerides ja vajutades.

Kas ninaplastika muudab minu naeratust?

Ei, ninaoperatsioon ei muuda püsivalt Teie naeratust. Küll aga võib paistetus ajutiselt mõjutada naeratamist. Ainus muutus on, et Te soovite naeratada rohkem, kuna saate paremini hingata ning häirivad iluvead on möödanik.

Kas ma saan oma hambaid pärast operatsiooni harjata?

Jah, ikka saab. Tuleb olla lihtsalt ettevaatlik, et harjamine ei traumeeriks operatsioonist tundlikku näopiirkonda. Siia kuulub ka ülahuul, kuna see on ühendatud ninaga.

Kui kaua võtab aega, et ma näen pärast ninaoperatsiooni normaalne välja?

Ninatugi eemaldatakse kahe nädala möödudes ning sinikad hajuvad tavaliselt samuti paari nädala möödudes. See on kõik väga individuaalne ning sõltub nii vanusest kui naha elastsusest, kuid tavaliselt taastub normaalne väljanägemine 2-4 nädala jooksul.

Kui kiiresti paistetus taandub?

Üldjuhul taandub suurem paistetus mõne nädalaga ning täielikult 2-6 kuu pärast. Vahel võib see võtta aega ka kuni aasta, kuid see on pigem erandlik.

Kas ma võin pärast rinoplastikat oma nina katsuda?

Esimese kahe operatsioonijärgse nädala jooksul keelatud! Edaspidi tuleb olla ettevaatlik, et mitte haiget teha ja paranemisprotsessi häirida.

Kui mul peaks midagi juhtuma pärast operatsiooni, siis kuidas saan teiega ühendust võtta?

Oleme alati kättesaadavad, kui selleks peaks vajadus tekkima. Jagame konsultatsiooni käigus infot, mida enne ja pärast protseduuri peab arvesse võtma. Järelhoolitsuste juhistes on kirjas kõikide meie kliendikoordinaatorite kontaktid ning alati saate pöörduda ka oma isikliku kliendikoordinaatori poole, kes tegeleb Teiega alates esimesest päevast.

Erakorraliste tervisemurede puhul tuleb aga pöörduda erakorralise meditsiini osakonda Teile lähimas haiglas ning teavitada sellest kindlasti ka meid.

Kuidas pärast ninaplastikat oma nina puhastada?

Sellest, kuidas oma nina peale rinoplastika operatsiooni puhastada, räägib Teile kirurg nii konsultatsiooni ajal kui ka peale protseduuri. Nina loputamiseks sobivad hästi QUIXX Soft või HUMER ninasprei ning kasutage 5–6 korda päevas ka õlitilku (Goldastop), määrige vatipulgaga kergete ringjate liigutustega ninaesiku nahale salvi (vaseliin, Nisita).

Millal ma võin taas prille kanda?

Prille saate kanda ca kaks nädalat pärast operatsiooni. Kui Teil ei ole võimalik kanda ajutiselt läätsi, siis paigutage prillide ja nina vahele pehme padi, et prilliraamid ei takistaks nina paranemist.

Kuidas end pärast ninaoperatsiooni pesta/duši all käia?

Esimestel päevadel võib esineda kerget jõuetust või pearinglust, seega oleks hea, kui keegi lähedastest oleks teile abiks.

Kui kaua tavaliselt taastumine aega võtab?

Esimesed nädalad on suure tõenäosusega ebamugavad võimaliku ninakinnisuse ja plastiku kandmise tõttu, samas nina operatsiooni järgselt ei valuta. Paistetus võib jääda kestma mitmeks kuuks, kuid väheneb seejuures samuti jõudsalt. Täielikult võtab taastumine aega kuus kuud kuni aasta.

Mida pärast ninaoperatsiooni süüa saab?

Koosta endale vähese soolasisaldusega menüü, et minimeerida vedelikupeetust. Esimeste nädalate jooksul sööge pigem pehmeid toite, mida peab võimalikult vähe mäluma.

Kui kiiresti saan jätkata oma tavapärase trennirutiiniga?

Trenni soovitame hakata tegema alles mõne kuu möödudes, et vältida komplikatsioone. Nina peab saama peale operatsiooni rahulikult puhata ja taastuda.

Kui pikalt pärast ninaoperatsiooni taas lennata saan?

Taastumisprotsess on väga individuaalne, seega sõltub see inimesest. Kuid üldiselt võib lühemaid otsi lennata juba peale ca nädala möödudes.

Kas ninaoperatsioon jätab arme? Millal need armid ära kaovad?

Suletud rinoplastika ei jäta mingeid arme, kuna protseduuri käigus ei tehta ühtegi kirurgilist lõiget nina välispinnale. Avatud meetodil teostatud operatsioon jätab väikese armi ninasõõrmete vahelisele osale (kolumell), mis on aga peaaegu märkamatu. Armkude on lillakat värvust umbes 8 kuud, seejärel muutub heledaks.

Kas ma võin pärast ninaplastikat suitsetada?

Paar nädalat peale ninaoperatsiooni ei tohi Te kindlasti suitsetada, sest nikotiin aeglustab paranemist. Konsulteerige oma kirurgiga, kes annab Teile nõu vastavalt individuaalsele paranemisele.

Kas ma võin pärast ninaoperatsiooni päevitada?

Ninaümbruse nahk on pärast operatsiooni väga tundlik, seega ei ole soovitatav vähemalt 6 nädalat aktiivselt päevitada. UV-kiired võivad nahka põletada ning muuta kestvalt ka selle värvust. Kasuta õues liikumiseks esimestel kuudel kindlasti päikesekreemi, mille SPF-faktor on vähemalt 30.

See operatsioon muutis minu suhtumist iseendasse. Ma olen küll väga enesekindel ja otsekohene inimene teiste jaoks, kuid mind kummitas pidevalt mu nina, mis ei lasknud tunda end mugavalt…Kristina

Käisin dr Aet Saartsi juures nina korrigeerimas ning kogemus oli algusest peale väga positiivne nii kliiniku klienditeeninduse osas, arstiga suhtlemisel, kui ka haiglas. Sain vastused kõikidele oma küsimustele (mida oli palju) ning läksin opile rahuliku südamega…Katrin 

Olen terve elu olnud õnnetu oma kõvera nina pärast. Ei sündinud sellise ninaga vaid muutus ta selliseks peale lapsepõlves saadud traumat. Kahetsen vaid seda, et otsust ninaoperatsioonile minna nii kaua kaalusin ning varem seda juba teoks ei teinud…Anneli

LOE TAGASISIDESID

Galerii enne / pärast piltidega

KÜSI LISAINFOT VÕI BRONEERI AEG KONSULTATSIOONIKS