Sünnimärgid ehk neevused on pigmenteerunud healoomulised nahamoodustised, mis koosnevad melanotsüütide ehk melaniini tootvate rakkude kogumikest. Sünnimärgid võivad olla kaasasündinud või omandatud. Siiski on teada, et sünnihetkel esineb neevuseid väga vähestel vastsündinutel ning enamus sünnimärke arenevad hilisemas eas.
Neevuste tekkemehhanismid ei ole päris lõpuni teada, kuid rolli mängivad nii geneetilised faktorid, hormonaalsed muutused kui ka ultraviolettkiirgus. Sünnimärgid võivad ilmuda kõikjal teie kehal ning olla väga erineva kuju, kõrguse, tekstuuri ja värviga.
Paraku on osadel neevustel potentsiaal elu jooksul maligniseeruda ehk muutuda pahaloomuliseks. Seetõttu on vajalik sellised atüüpilised või düsplastilised neevused reeglina kirurgiliselt eemaldada. Atüüpilise neevuse tunnusmärgid on asümmeetria, ebakorrapärased piirid, erinevad värvitoonid ühes sünnimärgis ning suuruse või kuju muutus. Tavaliselt teeb otsuse sünnimärgi eemaldamise vajaduse osas dermatoloog ehk nahaarst ja suunab siis patsiendi edasi kirurgi vastuvõtule.
Loomulikult võib kirurgilise eemaldamise näidustuseks olla ka patsiendi soov, sest olenevalt sünnimärgi või mõne muu nahamoodustise paigutusest ja värvusest ei tunne inimesed alati, et need ainulaadsed märgid lisavad esteetilist väärtust. Lisaks sünnimärkidele esineb nahal ka muid healoomulisi moodustisi (nt nahanäsad, tüükad jm).
Enne kirurgilist eemaldamist pildistame kliinikus neevust ja saadame tehtud ülesvõtte nahaarstile dermatoskoopiliseks analüüsiks. Mõne päeva jooksul edastab nahaarst tulemused (kas on viiteid atüüpiale või pahaloomulisusele) ja annab omapoolse hinnangu nahamoodustise eemaldamise vajadusest. Teine võimalus on teil endal eelnevalt konsulteerida nahaarstiga.
Juhul, kui nahamoodustis on eemaldatud, siis vajadusel saadetakse see edasi histoloogilisele uuringule, et selgitada välja, kas tegemist oli hea- või pahaloomulise muutusega. Visuaalselt ega dermatoskoopilise uuringuga ei ole lõplikult võimalik pahaloomulisust välistada. Histoloogilise uuringu tulemused selguvad umbes 2 nädala jooksul pärast protseduuri.
Protseduuri kogupikkus sõltub eemaldatavate moodustiste arvust ja asukohast, kuid tavaliselt kulub ühe sünnimärgi eemaldamiseks 5-10 minutit. Pisioperatsiooniks kasutatakse kohalikku tuimestust ning haava sulgemiseks on vajalik paigaldada õmblused. Haavahoolduse ja nahaõmbluste eemaldamise kohta anname alati vastavad juhised. Igapäevatoimetusi ja enamusi tööalaseid tegevusi saab reeglina peale operatsiooni jätkata tavapäraselt.
Protseduuri teostab väga kogenud üld- ja onkokirurg dr. Sander Kütner.