fbpx
günekomastia operatsioon

Rinnad ja nendega seonduv temaatika ei ole kindlasti vaid naiste pärusmaa. Paljude meeste rinnad on hormonaalse tasakaaluhäire, mõningate ravimite või kasvaja tõttu märgatavalt suurenenud. See tekitab (või suurendab) enesega rahulolematust ning häirib ka igapäevaseid tegevusi. Antud probleemil on nimi ‒ günekomastia, ning seda on võimalik võrdlemisi kerge ja kiire vaevaga lahendada. 

Günekomastia on levinud probleem, millega on kimpus rohkem kui 30 protsenti meestest. Olukorra lahendamine algab põhjuse väljaselgitamisest. Tegemist on valikuga, mille tulemuseks on sümmeetrilisem keha, mis aitab meestel end paremini tunda. 

Günekomastia on kehas olevate liigsete naissuguhormoonide tulemus. Selle põhjuseks on ülekaalulisus, mõned ravimid, harvemini ka kasvajad või maksafunktsiooni häired. Tegemist pole pelgalt rindade suurenemisega, vaid rinnanäärmete väljaarenemisega, millest omakorda võib tekkida rinnanibude välja venimine ja rindade rippumine.

Mis aitab? Tasakaalustatud toitumine, elustiilimuudatused, ja kui need ei tööta, siis rindade vähendamise operatsioon.

 

Kes günekomastia all kannatavad?

 • Murdeas noormehed
 • Ligi kolmandik täiskasvanud meestest
 • Vastsündinud beebid, kellel võib esineda lühiajalist günekomastiat, sest nende ema östrogeen ehk naissuguhormoon ringleb peale sündi mõnda aega nende vereringes
 • Vanemad mehed, sest vananemine häirib hormonaalset tasakaalu

Kõige sagedamini esineb günekomastiat aga murdeeas poistel, see on mööduv ja füsioloogiliselt kahjutu välimuslik muutus. Küll aga võib see mõjuda halvasti enesehinnangule.

 

Millised on günekomastia sümptomid?

 1. Käega tuntav tugev kummjas mass rinnanibu all, mille läbimõõt on tavaliselt ca neli sentimeetrit.
 2. Vahel võib erituda rinnast ka mõningast vedelikku.

NB! Günekomastia võib mõjutada nii ühte kui mõlemat rinda. Sümptomid ei pruugi alati tuntavad või nähtavad olla. Kindlasti konsulteeri kahtluse korral arstiga.

 

Mida on võimalik ette võtta?

Kuigi günekomastia ei ole ilmtingimata jäädav muutus kehas, võib ka lühikest aega kestnud rinnanäärmete suurenemine jätta jäädavad märgid kehale. Iga inimese nahk pole nii elastne, et võimaldada näiteks kaalulangusel rinnanibude taastumist või rippumise leevenemist. 

Kui günekomastia tekkes on süüdi ülekaal, siis tuleks alustada dieedi ja trenniga. Tarvitades östrogeeni (naissuguhormooni) sisaldavaid ravimeid, võib abi olla ravimi vahetamisest. Alkoholi või anaboolsete steroidide põhjustatud muutuste korral peaks esimeseks sammuks olema eluviisi muutmine. Puberteediealistel noorukitel lahendab probleemi sageli aeg.

Kõik need sammud võivad aidata probleemil taanduda. Kui neist aga abi pole, siis aitab operatsioon, mille käigus osa rinnanäärme kudet ja rasvkude eemaldatakse. Kaugelearenenud günekomastia korral on sageli vaja ka ülejäänud nahk ära lõigata, et see rippuma ei jääks.

NB! Vahel (olenevalt probleemi raskusastmest) tuleb lisaks viia läbi ka rasvaimu operatsioon.

Kirurgilise operatsiooni tulemused on püsivad, kui suudetakse ära hoida edasine kaalutõus. Komplikatsioone esineb väga harva.

 

Günekomastia kasu

Günekomastia operatsiooni kasu meestele on suures plaanis sama, mis rindade vähendamise operatsioon naistele. Saame siinkohal rääkida nii esteetilistest, praktilistest ja tervislikest eelistest, mis viivad edasi sotsiaalsete ning professionaalsete hüvedeni.

 • Meeste puhul loeb mainitust enim vast esteetiline pool, kuna meeste rindade suurus ei muutu hormoonide, tervisliku seisundi ega ka ravimite tõttu nii palju, et need häiriksid igapäevaseid tegevusi, sportimist või tervist. Sest olgem ausad ‒ meeste jaoks on füüsiline välimus sama oluline, kui naiste jaoks. Eriti juhul, kui tegemist on delikaatse teemaga nagu rindade suurus.
 • Ja nüüd rakendub n-ö doominoefekt: kuna rahulolematus oma välimusega mõjutab ka sotsiaalset lävimist, intiimelu ja professionaalset võimekust, siis aitab günekomastia operatsioon kaasa üleüldise elukvaliteedi paranemisele. 

 

Operatsiooni kulg 

Günekomastia operatsioon tehakse täisnarkoosis. Operatsioonijärgne öö möödub haiglas, pärast annab arst kaasa ravijuhised kodus paranemiseks. Töölt tuleb eemal olla vähemalt nädal, raske füüsilise töö korral kauem. 

Esimesed tulemused on näha kohe pärast operatsiooni, armid muutuvad peaaegu märkamatuks poole aastaga. 

 

Mida operatsioon hõlmab?

 • Harilikust suurema rasvkoega rindade puhul võib piisata rasvaimust. Sel juhul tehakse viie millimeetri pikkune sisselõige kummalegi poole rindkeret ning üleliigne rasv imetakse välja.
 • Üldnarkoosi all eemaldatakse üleliigne rinnanäärmekude. Suurenenud näärmekoe puhul eemaldatakse osa kudet skalpelliga.
 • Kui väga suure kaalulanguse tagajärjeks on väljaveninud nahaga rinnad, siis operatsiooniga üleliigne nahk eemaldatakse. 
 • Enamasti kasutatakse kombineeritud meetodit, st tehakse nii rasvaimu kui eemaldatakse näärmekudet. The Health Clinicu operatsiooni hind sisaldab mõlemaid protseduure.

 

NB! Günekomastia operatsioon on üldjuhul riski- ja riskivaba protseduur, mis on toonud paljudele meesterahvastele soovitud tulemuse.

 

Loe protseduurist lähemalt

 

Kui Sul on seoses günekomastiaga küsimusi, siis võta meiega kindlasti ühendust!