Eriolukorra ajal peatati The Health Clinicus uute patsientide vastuvõtt ja keskenduti varem opereeritud patsientidele. Toimusid juba opereeritud patsientide sidumised ja järelkontrollid ning oldi alati saadaval konsultatsioonideks e-mailide ja telefoni teel. Nüüd hakatakse maikuust tööga jälle tasapisi pihta. Kuidas aga ilu- ja tervisekliinikus vastuvõtud hakkavad toimuma ning mida järgnevatel päevadel ning kuudel oodata?
Eriolukorra ajal sai nõustamist e-maili teel ning abi vajavad patsiendid pääsesid arsti juurde
Bariaatria- ja kõhuseina kirurg doktor Martin Adamson sõnab, et ka eriolukorra ajal oldi küsimuste või mure korral patsiendi jaoks kättesaadavad. “Enamus juhtudel piisas e-kirjapõhisest info vahetusest, üksikute erandite puhul kohtusime patsiendiga eriolukorral tingimustele vastavalt,” selgitab ta, kuidas käis töö. Tema sõnul kirurgilisest aspektist tõsiseid probleeme ei olnud, ette tulid mõned üksikud sidumist vajavad haavapõletikud. Kõige keerulisem oli aru saada, kas patsiendi mure oli üle veebi lahendatav.
“Patsientidega vesteldes rõõmustas enim, kui patsiendid olid hästi paranenud ja rahulolevad. The Health Clinicu vastuvõtule pöörduvad patsiendid on enamjaolt terviseteadlikud ja hästi motiveeritud operatsioonijärgset režiimi pidama. See paistis silma ka eriolukorra ajal,” kiidab ta patsiente, kes eriolukorda mõistlikult suhtusid.
Nüüd kui vastuvõtud taas Terviseameti uutele juhistele vastavalt toimuvad, soovitab arst endiselt hoida distantsi ning vältida füüsilist kontakti. “Vastuvõtu ajal kasutame maske ning kõik operatsioonile tulijad peavad 48 tundi enne operatsiooni tegema COVID-19 testi,” räägib ta. Patsientidel soovitab ta tervisele mõeldes enne operatsiooni toituda tavapärasest veelgi teadlikumalt ning leida aega mõõduka füüsilise aktiivsuse jaoks.
Kliinikusse tulijatele luuakse turvalised tingimused nakatumisest hoidumiseks
Kõrva-nina-kurguarst doktor Aet Saartsi sõnul ei jäänud ninaprobleemidega patsientidele abi andmata. “Eriolukorra leevenemisel alustasime Põhja-Eesti Regionaalhaiglas kohe tasapisi ka ninaoperatsioonidega. Plaanilise tööga alustasime aprilli lõpus ja peaaegu täies mahus jätkame mai teisest poolest. The Health Clinicus alustame aga ninaoperatsioonidega 18. maist,” selgitab ta, mida mai toob.
Tema sõnul on äärmiselt oluline vastuvõtule kutsutud patsientidele luua turvalised tingimused nakatumiseks hoidumiseks. “Iga ninaoperatsioonile tulnu peab olema kontrollitud koroonaviiruse suhtes 48 tundi enne operatsiooni, lisaks rutiinsetele uuringutele,” räägib ta. Muidugi ei tohi ka unustada, et viirus kujutab endiselt ohtu ja tasub püsida võimalikult kaua isoleerituna, pesta tihti käsi ega puutuda kätega nina ja suud.
Kodukontoris viibitud ajal oli vaja välja selgitada, millised patsiendid kui kiiresti abi vajavad ning vastavalt sellele on loodud nimekirjad, mille alusel patsiendid kohale tuuakse. Dr Aet Saartsi sõnul oli meeldivalt üllatav, et patsiendid, kellele helistati ja teatati vastuvõtu või operatsiooni edasilükkamisest, olid väga osavõtlikud ning soovisid meditsiinitöötajatele tugevat tervist ja vastupidavust.
Patsientidel kliinikusse tulekut karta ei maksa
Doktor Jaan Troost, üks kogenumaid kirurge, kes alustas iluoperatsioonide tegemist juba 1995. aastal, sõnab, et patsiendid on väga terviseteadlikud, on oodatava protseduuri kohta palju lugenud ning mõistavad praeguse olukorra tõsidust.
Suurte kogemustega kirurg kinnitab patsientidele, et kui nad tunnevad end tervena, ei tasu karta. “Teie eest hoolitsetakse hästi ja kasutusel on kõik karantiininõuded, viimased ilmselt veel mõnda aega,” kinnitab ta, et kliinikusse tulekut karta ei maksa.