Lugematu hulk naisi üle maailma armastab hoida oma ilu nooruslikuna ilusüstide abil. Kõige sagedasemad piirkonnad on just huuled, lõug, silmaümbrused ning laup. Mitmed naised lasevad ilusüste teha iga paari kuu tagant ning ülemaailmne trend on selgelt kasvavas joones. Räägitakse suisa 200%-lisest kasvust viimase kümne aasta jooksul.
Üheks põhjuseks on kindlasti täite – ja botuliinisüstide materjalide ja süstetehnikate kiire areng viimastel aastatel, mis võimaldavad saavutada äärmiselt loomulikku ja nooruslikku tulemust ning oluliselt vähendada vajadust kirurgiliste meetodite järele või siis neid pikemaks ajaks edasi lükata.
Kuid isegi kui lasta ilusüste teha kogenud arstide käe all, siis kas on oht, et me käsitleme seda protseduuri liiga argisena? Nagu mainitud, on ilusüstide populaarsus kasvanud aastatega eksponentsiaalselt, seega varsti võib see olla sama rutiinne tegevus kui näokreemi kasutamine või kehakoorimine. Tekib küsimus, milline on ilusüstide pikaaegne mõju inimese tervisele?
Riskid füüsilisele tervisele
Ilusüstide tegemise järgselt võib kaasuda teatud määral turset või punetust süstekohal, mis üldjuhul möödub 1—2 päevaga, huultel võib turse kesta veidi kauem. Mõnikord võib tekkida verevalum.
Harva võib ette tulla allergilist tüüpi reaktsioone või täitesüstide puhul ka sõlmekesi, kuid viimaseid esineb vähem uuemate ja puhtamate preparaatidega, kui need on õigesti valitud ja korrektselt manustatud. Infektsioonirisk on korraliku naha desinfitseerimise ja steriilsete instrumentide kasutamise korral madal. Botuliintoksiini süstide riskid on enamasti esteetilist laadi, kuid korrektse teostuse korral peaaegu alati välditavad. Botuliintoksiini mõju kaob 3-4 kuuga ning neid süste võib teha minimaalselt 4 kuu tagant. Botuliintoksiini on süstitud juba enam kui 20 aastat ning seni ei ole pikaaegseid negatiivseid kõrvalmõjusid täheldatud.
Täitesüstide kõige kardetavamaks ja tõsisemaks tüsistuseks on arteri ummistus ja naha nekroos, mis õnneks on äärmiselt harv ning selle tekkimine õige süstetehnika ja sobivate preparaatide kasutamise puhul peaaegu täielikult välditav. Oluliseks eelduseks on muidugi hea anatoomia tundmine, mida arstiõppes väga põhjalikult käsitletakse. Kindlasti peab protseduuri läbiviival arstil olemas olema hüaluroonhapet lahustav aine, mida ummistuse kahtluse tekkimisel koheselt ja tehniliselt korrektselt nahka süstida.
Kuigi ilusüstidega kaasuvad tõsisemad riskid on õnneks harvad, kuid siiski olemas, siis täna on täite – ja botuliinisüstide tegemine lubatud vaid eriarstiloaga kliinikutel. On väga oluline , et protseduure viiks läbi vaid vastavalt koolitatud spetsialist, kes on võimeline koheselt ära tundma võimalikke tüsistusi ja neid korrektselt ravima. Sageli on selleks vaja kasutada erinevaid retseptiravimeid.
Kokkuvõttes – kahjulikke võimalikke kõrvalmõjusid napib, kuid nagu kõige muuga elus, tasub ka ilusüstidesse suhtuda tasakaalukalt ning mitte kasutada neid sagedamini ja suuremas koguses, kui spetsialistid soovitavad.
Riskid vaimsele tervisele
Iluprotseduurid ja ilukirurgia on hea viis viia inimeste välimust lähemale nende visioonile ideaalsest minapildist, võimaldades neil sel moel keskenduda elus olulisematele asjadele kui vajakajäämised oma väljanägemises. Kehvem on aga see kui inimeste enesehinnang on liiga tugevalt sõltuv mõnest kitsast iluideaalist. Ilu ei ole kunagi ainult füüsiline ilming, füüsiline ilu on osa suuremast tervikust ning seda on vaja alati meeles pidada. Liigne klammerdumine oma välimusse välistab võimaluse elada täisväärtuslikku ning õnnelikku elu. Piltlikult öeldes võib öelda, et ilu on kingitus, mis meid elus saadab, kuid see ei ole tüvi, mille pinnale toetada enda ülejäänud maailma.
Seega, kujundada oma välimust on aina kasvav trend ning see on tervitatav ja eluterve, kuid nagu kõige muuga elus on ka oma välimust parendades vaja rakendada tasakaalukat ning mõistlikku suhtumist ning mitte minna üle piiri või kujundada sellest sõltuvust.
Kui Sul tekkis küsimusi või oled huvitatud konsultatsioonist dr. Elo Kuumaga, et välja selgitada enda sobivus ilusüstide protseduuriks, siis võta meiega ühendust.