fbpx
plastiikkakirurgia

Kuigi ilu on väärt eesmärk nagu iga teine, ei tegele plastiline kirurgia ainult välimuse korrigeerimisega, vaid ka tervisest tingitud probleemide lahendamisega. Nii mõnigi kaasasündinud füüsiline omadus või traumast tingitud muutus kehas võib mõjuda elukvaliteedile laastavalt, aga mida on võimalik operatsiooniga parandada. Toome täna kaks näidet, kuidas plastiline kirurgia sellist muutust võimaldab.

 

Oktoober on rindade rekonstrueerimise kuu

Rinnavähk on üks levinumaid vähivorme, aga õnneks on meie ümber paljusid, kes on selle üle elanud. Paljude ellujääjate jaoks on see aga tähendanud kas osalist või täielikku rindade eemaldamist, ehk mastektoomiat. USAs ja Kanadas on viimastel aastatel tekkinud liikumine, mis levitab infot rindade rekonstrueerimise kohta, kuna tegemist on paraku veel delikaatse teemaga ja paljud naisterahvad ei tea sellest võimalusest.

Rindade suurendamine ja rasvasiirdamine pole ainult kosmeetiline protseduur, vaid võib olla vähi või trauma üle elanud naisterahva jaoks võimalus enda vähieelne välimus taastada. Seepärast korraldatakse oktoobris Põhja-Ameerikas teemapäevasid (BRA ehk breast reconstruction awareness day).

Päevade raames tutvustatakse plastilist kirurgiat ühe võimalusena mitmest. Kuigi on neid, kes ei soovi rindu taastada ja näiteks kaunistavad oma keha tätoveeringutega, on ka neid, kes sooviksid ühe või mõlemad rinnad tagasi saada. Naisterahvastel on isegi võimalus näha oma silmaga rekonstrueeritud rindasid ja küsida operatsiooni läbinud naisterahvaste kogemusi. Loodame siinkohal, et liikumine levib peagi ka Euroopasse.

 

Ninaoperatsioon aitas inimesi juba sajandeid tagasi

Plastiline kirurgia pole viimase aja nähtus, vaid tõendeid teatavatest protseduuridest on leitud isegi aastasadu enne meie aja arvamist. Sageli on minevikus aga selleks kannustanud mõni terviseprobleem või trauma. Populaarne USA ajakiri The Atlantic on kirjeldanud ninaoperatsiooni ajalugu, millest üks esimesi näiteid pärineb Vana-Indiast umbes 600 aastat eKr ja mille käigus asetati osa põsenahast üle nina.

Artikkel kirjutab, et Euroopasse jõudis protseduur valdavalt 16. sajandil, mil haigus nimega süüfilis saavutas epideemilise mõõtme. Süüfilis põhjustab pehmete kudede lagunemist, mille käigus võib inimene kaotada oma nina. Sellisel juhul kasutati järele jäänud augu katmiseks nahka kätelt. Hilisemalt muutus ninaoperatsioon paraku populaarseks sõdade tõttu ja lahingust saadud näovigastused on jätkuvalt üheks levinumaks põhjuseks nina rekonstruktsiooni saamiseks.

Tänapäeval meid paljud ajaloost tuntud probleemid ei kimbuta ja ninaoperatsioon on pigem jäänud iluprotseduuriks. See aga on märk meie ühiskonna arengust, sest meil on vabadus muuta soovi korral enda välimust meelepäraseks, mitte olude sunnil. Küll aga on ninaoperatsioon ka aga jätkuvalt ka miski, mida kasutatakse kaasasündinud defektide korrigeerimiseks, nagu näiteks:

  • Huule-suulaelõhe
  • Ebaproportsionaalne nina sisemus

 

The Health Clinicu ninakirurgi dr. Aet Saartsi kommentaar:

Iga inimene on harukordne ja eriline, samas on meil kindlad näokoljuga korreleeruvad mõõdud tavalise naise ja mehe nina jaoks. Kui trauma tõttu või kaasasündinult erineb nina nö keskmisest, on see silmapaistev deformatsioon ja nina kuju korrektsiooniga saame aidata.

Üks kaasasündinud näo deformatsiooni põhjustajatest on huule- ja/või suulaelõhed, millega kaasneb ka tavaliselt nina deformatsioon. Üks juht seitsmesaja sünni kohta aastas Eestis. Ühepoolse lõhega kaasneb ebasümmeetriline ja kahepoolse lõhega lai, madal, justkui tiputa nina. Lõhede ravi on aastatepikkune, koostööd teevad ninkõrvakurguarst, näolõualuukirurg, ortodont, logopeed, geneetik, psühholoog, perearst. Huulelõhe korrigeerimisel korrigeeritakse osaliselt varases eas ka nina, lõplik nina korrektsioon toimub alates 18. eluaastast, kui ninakõhred on juba välja kujunenud, me ei vigasta kirurgiaga kõhre kasvutsoone.

Huule-suulaelõhega kaasneva nina deformatsiooni korrigeerimine on küllalt keeruline, aga rinoplastika ongi mitte ideaalse tulemuse saavutamiseks, vaid olukorra parandamiseks ja parandada õnnestub alati.

 

Plastiline kirurgia on teinud palju head

Nii rindade rekonstrueerimine ja suurendamine kui ka ninaoperatsioon on näited plastilise kirurgia teenetest. Igaühel on õigus oma välimust kujundada ja kuigi populaarkultuur on jätnud valdkonnale teatava edeva maigu, ei saa eitada, et see on inimesi tõeliselt aidanud.

Lõppkokkuvõttes võib öelda, et plastilise kirurgia üks peamisi eesmärke on (nii ajaloos kui ka tänapäeval) elukvaliteedi parandamine.

 

Loe lisaks: „Silikoonimplantaadid on hea näide ilukirurgia eduloost”