fbpx

Viimastel päevadel on tõusnud esile uudis rinnaimplantaatide ja anaplastilise suurerakulise lümfoomi seostest (BIA-ALCL ehk Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma).

Teemat kommenteerib tipp-plastikakirurg ja onkokirurg Dr Siim Simmo, kes ainukese Eestis töötava plastikakirurgina opereerib ka samaaegselt rinnavähki Helsingi Ülikooli Kliinikumis ja on seda teinud aastaid ka Hiiu Onkoloogia Keskuses ja on teemaga seetõttu väga kursis, lisaks on Dr Simmo ühtlasi Soome Plastikakirurgide Seltsi ja Soome Rinnavähikirurgia Seltsi liige, kus on teemat väga põhjalikult uuritud ja arutatud. The Health Clinicu patsiendid on väga kindlates kätes.

Tipp-plastikakirurg Dr Siim Simmo:

Silikooni kahjulikkust kahtlustati Ameerika Ühendriikides juba 90-ndate alguses ja seetõttu olid silikoonist rinnaimplantaadid seal keelatud ja kasutati ainult soolalahusega täidetud rinnaimplantaate. Peale väga põhjalikku ja aastaid kestnud uurimist see väide lükati siiski ümber ja nüüdseks on Ameerika Ühendriikides silikoonist implantaadid lubatud.

Maailmas on kokku paigaldatud umbes 11 miljonit rinnaimplantaati, aga täpset arvu ei tea tegelikult keegi.

1997. aaastal leiti esmakordselt rinnast, kuhu oli asetatud rinnaimplantaat, anaplastiline suurerakuline lümfoom (BIA-ALCL ehk Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma). Tänaseks päevaks on leitud sellist lümfoomi vormi 650 patsiendil üle kogu maailma. Neist 8 Soomes. Ehk siis globaalses mõttes on tegemist väga haruldase haigusega.

BIA-ALCL ei ole rinnavähk, vaid väga harvaesinev lümfoom, ehk lümfiteede pahaloomuline kasvaja, mis on leitud rinnaimplantaadi ümber olevast kapslist. Toonitan, et tavaline kapsel tekib alati rinnaimplantaadi ümber ja see on igati normaalne nähtus.

On leitud, et suurel osal nendest 650 juhtust on kasutatud karedapinnalisi Allergani McGhan või Natrelle implantaate.  Samal ajal pole leitud otsest seost, et just see kare pind on lümfoomi tekke põhjustaja. Arvatakse, et põhjus võib olla krooniline bakteriaalne põletik, mis tekib kapsli ümber ja on jäänud tähelepanuta ja ravimata.  Rõhutan, et need kõik on vaid oletused.

Siledapinnalisi Allergani implantaate BIA-ALCL’ga ei seostata.

Vältimaks bakteriaalset põletikku kapsli ümber, oleme meie viinud infektsiooniriski oma kliinikus miinimumini ja jälgime 14 punktist koosnevat juhendit, mis algab operatsioonieelse antibiootikumi manustamisega, implantaatide loputamisega antibakterialse lahusega, haavade operatsiooni aegse käsitlemisega jne, ja lõpeb operatsiooni-järgse antibiootikumi kuuriga. See juhend vastab rahvusvahelistele nõuetele.

BIA-ALCl algab tavaliselt 7-8 aastat peale rinnaimplantaadi paigaldamist. Põhiliseks sümptomiks on rinna turse, ehk vedeliku kogum implantaadi ümber, aga võib ka olla rinna kõvaks muutumine ja naha punetus ning ketendus. Kuid jällegi toonitan, et  isegi kui naisel on kõik need ülalmainitud sümptomid, siis ääretult harva diagnoositakse tal BIA-ALCL’i, sümptomite põhjuseks on reeglina siiski mingi healoomuline probleem.

Kui  vedelik hakkab kogunema rinna ümber, siis peaks pöörduma oma plastikakirurgi juurde, kes saadab patsiendi ultrahelisse ja sealt võetakse süstlaga vedelikust proov, mida siis uuritakse. See uuring võib kesta nädalaid.

Samuti, kui vahetatakse välja implantaat, siis võib kahtluse korral võtta koeproovi implantaadi kapslist ja sellest tehakse vastavad uuringud.

BIA-ALCL ravi on rinnaimplantaadi ja kapsli eemaldamine. Reeglina sellest täiesti piisab. Üksikutel juhtudel on vajalik kiiritus- ja/või tsütostaatravi.

Need naised, kellel on karedapinnalised implantaadid, ei pea neid kindlasti välja vahetama, ega käima ka regulaarses kontrollis, kui neil puuduvad kaebused või sümptomid.

– Eestis pole leitud ühtegi BIA-ALCL juhtu.

– The Health Clinic on üks väheseid Plastikakirurgia Kliinikuid Eestis, kus pole mitte kunagi kasutatud Allergani Natrelle ja McGhani implantaate. Isegi mitte siledapinnalisi, kuigi need on kuulutatud ohututeks.

– B-Lite implantaatidel pole leitud BIA-ALCL’i.

– Motiva implantaatidel, mis liigituvad siledapinnaliste alla, pole leitud BIA-ALCI’i

– Sebbin implantaadid, mida meie kasutame ja mis liigitatakse siledapinnaliste alla pole leitud BIA-ALCL’i.

Üks juhtum on siiski seotud karedapinnalise Sebbin implantaadiga, mida meie kliinik ei kasuta, kus patsiendile oli tehtud korduvaid rinnasuurendusi ja implantaatide vahetusi, ja kasutatud eri firmade eri implantaate, sealhulgas ka Sebbini karedapinnalist.

ISAPS  (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) ehk Rahvusvaheline Esteetiline Plastikakirurgia Selts, mis on maailma suurim plastikakirurge koondav erialane ühendus on oma kodulehel välja toonud, et tõenäosus surra BIA-ALCL’i on sama suur kui turistil surra New Yorgis linna ühepäevasel külastusel.

Mõistmaks rinnaimplantaatide ohutust veelgi, toon ühe näite. Kordades ohtlikum on UV kiirgus ja päikese käes viibimine, mis põhjustab ainuüksi Eestis tuhandeid uusi pahaloomulisi nahakasvaja juhtumeid aastas.