fbpx
plastilise kirurgia ajalugu

Juba iidsetest aegadest alates on inimene paremuse poole püüelnud. Seda nii füüsilises kui ka vaimses plaanis. Kuigi plastiline kirurgia tundub olevat pigem viimase aja trend, ulatuvad selle juured ja praktika kõvasti kaugemale. Mõningatel andmetel lausa 4000 aasta tagusesse aega. Astume täna põnevale teekonnale ja uurime plastilise kirurgia ajaloo kohta.

 

Plastiline kirurgia sai alguse juba aastatuhandeid tagasi

Räägitakse, et plastiline kirurgia pärineb iidsest Indiast. Valdkonnaga, mis on tänapäevase plastilise kirurgia eelkäija, tegeles Kreeka-Rooma perioodil meditsiini teemadel kirjutaja Aulus Cornelius Celsus. Tema sulest ilmus teos “De Medicina”, kus ta kirjeldas kõrvade, huulte ja nina rekonstrueerimist. Bütsantsi ajast pärineb meditsiinientsüklopeedia “Synagogue Medicae”, mille mitmes osas kirjeldati samuti rekonstrueerivaid tehnikaid ja näodeformsusi.

Keskajal kujunes inimeste elu pigem müstilisi ja religioosseid radu. Paavst Innocentius III läks isegi nii kaugele, et keelas kiriku seadusega igasuguste kirurgiliste operatsioonide praktiseerimise.

Renessanss tõi endaga mõningase teaduse elavnemise ja arengu. Sellesse aega jääb ka esimene teadaolev rekonstrueeriv ninaoperatsioon, mille viis läbi Itaalia kirurg Antonio Branca. Operatsioonist kirjutas 1460. aastal oma nõuandeid jagavas kirjatükis Saksa arst Heinrich von Pfolspeundt. Tegemist oli tolle aja kohta tõeliselt revolutsioonilise lähenemisega. Kahjuks sai Branca tehnika üle Euroopa tuntuks alles peale tema enda surma. Teada on ka, et 15. sajandil kirjutas Ottomani impeeriumi kirurg Serafeddin Sabuncuoglu islamistliku teksti nimega “Imperial Surgery”, kus käsitleti muuhulgas ka silmalau kirurgiat ja günekomastiat.

Järgmine olulisem areng toimus alles sajandeid hiljem, 18. sajandi lõpus, mil avastati naha siirdamise meetod. Huvitaval kombel kasutati sarnast meetodit juba iidses Indias 8. sajandil e.m.a. Samast tehnikast, mida hakati hiljem nimetama india meetodiks, kirjutati sajandeid hiljem, 1794. aastal ajakirjas “Gentleman’s Magazine of Calcutta”. Meetod muutus koheselt ka väga populaarseks.

1869. aastal kasutasid ja arendasid seda meetodit oma kliinikutes edasi Pariisist pärit arst Felix Jean Casimir Guyon ja Genfis praktiseeriv arst Jacques Reverdin.

1870. aastal andis USAs dr. William Stewart Halsted välja teose “The Training of a Surgeon”, millest sai moodsa plastilise kirurgia koolituskavade aluskivi.

 

Maailmasõjad tõid murrangulised arengud

Kiire areng plastilise kirurgia maailmas toimus eelmisel sajandil kahe maailmasõja vahelisel perioodil, mil sõjas kannatada saanud sõdurid vajasid vigastuse ja sügavate haavade lappimist. See oli ka aeg, mil plastiline kirurgia nägi mitmeid uudseid tehnikaid. Antud protseduurid erinesid varasematest eelkõige sellepärast, et toetusid patsiendi enda verevarustusele, mis aitas siirdatud kudedel kasvada ja paranenda. Sel perioodil arenes jõudsalt ka anesteesia ning põletike vältimise praktika.

1942. aasta oli murranguline aeg – plastiline kirurgia sattus avalikkuse tähelepanu alla, millele järgnes populaarsuse kasv. Põhjuseks oli peale Briti lahingut arstide Gillies ja McIndoe poolt Kuninganna Victoria haiglas põlenud sõjalendurite raviks teostatud protseduurid. Loodi ka ühendus nimega “Guinea Pig”, kuhu kuulusid protseduuri läbinud lendurid. Tegemist on esimese patsiendi tugigrupiga maailmas, mis tegutseb tänase päevani.

1946. aastal ilmus esmakordselt plastilistele kirurgidele suunatud teaduslik publikatsioon “Journal of Plastic and Reconstructive Surgery”. Järgnevatel aastakümnetel kasvas arusaamine, et ebasobiliku välimuse muutmine aitab kaasa inimeste minapildi positiivsele arengule ning edu saavutamisele elus. Algas moodsa kosmeetilise plastilise kirurgia õitseaeg, mis ei ole tänaseni vaibunud.

 

Ja lõpetuseks üks huvitav fakt: 1967. aastal leiutas dr Thomas Cronin silikoonist tehtud rinnaimplantaadi, mille populaarsus levis üle ilma kui kulutuli.

 

Kasutatud allikad: https://bit.ly/2uq2AFg ja https://bit.ly/1wPFZsA

 

Kui Sind huvitab plastiline kirurgia ja Sa soovid oma elu kvaliteeti tõsta, siis tule meie juurde konsultatsioonile!