fbpx
Dr Siim Simmo

Ilus tulemus ilma armideta on pea iga ilukirurgia patsiendi soov.

Kahjuks on nii, et seal, kus on lõikus, tekivad ka armid.

Kuidas tagada see, et ilukirurgiliste protseduuride armid jääksid minimaalsed?

Health Clinicu plastikakirurg Dr Siim Simmo sõnul saab iga inimene parimaks taastumiseks väga palju ise ära teha.

Tema sõnul mängib selles, kuivõrd nähtavad jäävad armid, rolli kolmene kombo: korralik hooldus, õnnestunud lõikus ja inimkeha ise. „On palju iluoperatsioone, kus arme tuleb luubiga otsida, sest kokku on saanud tubli patsient, osav kirurg ja head geenid“.

 

Mida teada enne operatsiooni?

Kõige olulisem ongi dr Siim Simmo sõnul teadvustada seda, et ei ole lõikust ilma armideta. Ei tasu luua illusiooni, et neid ei teki. Küll aga saab kirurg täpselt küsijale selgitada, kuidas armid lõpuks näha jäävad. Näiteks peale rinnaoperatsiooni ei ole mõtet arme uudistada esimesel nädalal. Hea operatsioonitulemus on nagu vein – see vajab aega. Kui operatsioon õnnestub ja rind vajub paika, jääb arm täpselt rinna alla, ning on nähtav vaid tiritamme tehes.

 

Operatsioonijärgne hooldus:

  • Esimesel päeval peale operatsiooni ei tohi haava uurida. Hoia plaastrid peal ja anna aega!
  • Duši alla võib minna järgmisel päeval peale operatsiooni. Haavad vett ei karda, neid pole vaja vee eest kaitsta. 
  • Operatsiooni järgselt ei ole vaja iga päev dushi all käia, aga võib.
  • Suuri plaastreid ei pea iga päev vahetama, aga seda tuleks teha vähemalt 2 päeva tagant.
  • Haava peal olevaid pisikesi ristsuunalisi teipe ehk strippe ei tohi eemaldada! Need võib ära võtta alates 7ndast operatsioonijärgsest päevast, kui nad ei ole selleks ajaks ise eemaldunud.
  • Suuri haavaplaastreid tuleks haaval vastavalt vajadusele kasutada 10 päeva vältel. 
  • Saunas, basseinis ja vannis käimine on lubatud alates 4ndast operatsioonijärgsest nädalast. Merevees võib ujuda alates 3ndast nädalast. 
  • Haavaprobleemide korral (tugev punetus, eritis haavast, liigne veritsus, tugev valu, turse jne) tuleks pöörduda kliiniku poole. 

Kui mõtled rinnaoperatsiooni peale, loe armide hoolduse kohta siit.

 

 

iluoperatsioon_armid

Dr Siim Simmo: Armid iluoperatsioonist – 3 asja, millest see sõltub

 

 

Millised on optimaalsed operatsioonijärgsed hooldustooted? 

Spetsiaalsete arme ravivate salvidega ehk n-ö armikreemidega määrimist võib dr Simmo sõnul alustada 4 nädala möödudes. “Hooldustoodete valik on lai ja erinevatele inimestele võivad sobida erinevad tooted,” kommenteerib Simmo.  Ta rõhutab ka seda, et püsivat ilusat armi haavageelid ja -plaastrid ei garanteeri. Dr Simmo sõnul on parima tulemuse võtmeks hoopis haavale puhkuse andmine, värske õhk ja tervislik ning mitmekesine vitamiinide- ja valgurikas toit. 

 

Milline on õige operatsioonijärgne rinnahoidja? 

Peale rinnaoperatsiooni on kindlasti suur kihk osta põnevat uut pesu, kuid operatsiooni järgselt tuleks kanda hoopis tugipesu ja seda pikema perioodi ehk 1-3 kuu vältel.

Kui kaua täpselt, sõltub tehtud operatsioonist ja patsiendi oma kudede elastsusest ning lõplik aeg pannakse paika arsti ja patsiendi koostöös.

Tugirinnahoidja eesmärk on et rind püsiks paigal ja ei liiguks ei üles, alla ega külgedele. Tugirinnahoidjaid on eri mudeleid, ka rihmaga versioone. Kui tugirinnahoidjal on rihm, siis seda võib vastavalt vajadusele kanda kas rinna peal, või all. Tihti ajab see patsienti segadusse, kuid rihma eesmärk on mõjutada implantaati vastavas suunas. Tihti kantakse rihma alguses peal ja siis paari nädala möödudes all, või vastupidi. Ka need juhised saab patsient alati kirurgilt.

Dr Simmo sõnul on kaalukirurgia või rasvaimu korral vajalik ka vastava korseti ehk tugivöö või siis spetsiaalse kompressioonpesu kandmine. „Taas on eesmärk anda kehale vorm, mida soovime saavutada“, lisab ta. 

 

rinnaoperatsioonijärgne_tugipesu

Rinnaoperatsioonijärgne tugirinnahoidja

 

Traadiga või traadita pesu?

Traadiga pesu tuleks vältida vähemalt 1 kuu peale operatsiooni. „Traat pesu sees võib hõõruda armi ja tekitada põletikku. Kõik traadid seda ei tekita, aga me ei tea kunagi ette, milline traadiga pesu on ohutu“, hindab Simmo. 

Ta lisab, et on juhtumeid, kus patsiendil on 2-3 nädalat operatsioonist möödunud ning erilise sündmuse puhul siiski soov ühel õhtul traadiga pesu kanda. „Väikesed erandid on ikka lubatud, peaasi, et seda pesu siis selga ei unustata,“ lisab kirurg.

 

Kuidas toimub armide paranemine ajas?

On oluline teada, et alguses on arm punetav ja katsumisel kõva, kuid mõne kuu möödudes muutub see heledamaks ja ühtlustub ülejäänud nahatooniga.  „Kuni arm on punane, on tegemist paranemisprotsessiga. Kui arm on valge, on paranemine lõppenud, aga see võib võtta teinekord aega mitu aastat,“ räägib kirurg. Dr Simmo lisab, et paranemisprotsess on individuaalne ja sõltub patsiendist. 

 

 

arm_6-kuud_peale_rinnaoperatsiooni

Arm 6 kuud peale rinnaoperatsiooni

 

Millised on levinumad vead haavahoolduses?

„Haaval tuleb lasta rahus paraneda, teda ei tohi torkida“, räägib dr Simmo. Tema sõnul on naised harjunud enda eest hästi  hoolitsema ja tahavad kontrollida kogu protsessi. „Haavade puhul võib see anda hoopis vastupidise tulemuse. Haavad paranevad ka ilma inimese sekkumiseta. Kui neid iga päev desinfitseerida ja pesta, võib see tekitada hoopis ärrituse,“ möönab kirurg.  

Simmo sõnul tekitab nahk haava peale oma kaitsva mikrofloora ja kui seda liialt desinfitseerida, anname võimaluse n-ö pahadele mikroobidele asemele tulla, sest loodus tühja kohta ei salli. Desinfitseerimine ja puhastamine on omal kohal, kui organism sellega ise hakkama ei saa. „Tavalisel inimesel on loomulikult raske aru saada, millal siis tuleks sekkuda ja millal oodata. Selleks ongi patsiendil võimalus alati kliinikuga, kus operatsioon on tehtud, ühendust võtta ja lisainfot küsida.”

 

Millised vanusega seotud faktorid armide paranemist mõjutavad?

Dr Siim Simmo sõnul paraneb vana, lõtvunud ja õhuke nahk alati aeglasemalt kui noor nahk. Aga samas on leidub ka noori inimesi, kelle armid paranevad väga halvasti, kuigi nad otseselt midagi valesti ei tee. „Alati ei olegi kindlat põhjust, iga organism on eriline. Sellisel juhul tuleks eriti hoolikalt järgida kirurgi soovitusi ja enda arme ka näitamas käia,“ kommenteerib Simmo.

 

Haavade paranemise ja armide tekkimise olulisemad tegurid?

Simmo sõnul on häirivat armide vältimisel kõige suuremaks vaenlaseks suitsetamine, järgnevad ülekaal, ühekülgne toitumine, aga ka hügieeninõuete mitte täitmine. Aga armid ja sport? 

Sportimisega peaks ootama 1-3 kuud, taas sõltub see operatsiooni raskusastmest ja spordialast. „Kuulake oma keha. Kui ikka mingi liigutus teeb valu, siis seda mitte korrata ja aega anda,“ manitseb kirurg. Ta lisab, et näiteks jõusaalis sportijatel tuleks alustada uuesti null-tasemest ja sedagi väga ettevaatlikult – kindlasti mitte sealt, kus enne operatsiooni pooleli jäädi.

Küll aga on soositud jalutuskäigud värskes õhus, seda juba teisel operatsioonijärgsel päeval, aga jällegi ikka mõistlikult ja aeglaselt, et mitte pulssi üles ajada.

 

Armid ja päevitamine –  mida meeles pidada, kui oled teinud näiteks rinnaoperatsiooni kevadel ja soovid suvel nautida rannailmasid?

„Otsest päikest ei tohiks haavale esimesel aastal kindlasti lasta,“ selgitab kirurg. Tema sõnul võib operatsiooni järgselt päevitada päevitusriietega, kuid ka siis tuleks jälgida, et need kataks armi täielikult. Samuti ei tee paha armi kohta ka riiete all kreemiga katta – see garanteerib kaitse ka siis, kui riided kohalt liiguvad.

 

Millistes piirkondades paranevad haavad paremini, kus halvemini?

„Rinnahaavad paranevad reeglina hästi, samuti intiimpiirkonna haavad. Ülalaugudega samuti peaaegu probleeme pole, alalaud seevastu võivad muret tekitada. Reie haavad on sageli problemaatilised,“ hindab kirurg.

 

Loe erinevate ilukirurgia protseduuride kohta siit.

 

Armide eemaldamine laseriga?

Seda, kas armi tuleks laseriga töödelda, küsitakse Simmo sõnul tihti. „Minu vastus sellele on lihtne – ei ole vaja midagi teha, kui probleeme pole.“ Siim Simmo sõnul on ka laserid erinevad. „Enne kui laseriprotseduuri armidele teha, peaks siiski ennast kirurgile näitama ja konsulteerima. „Reeglina ei tee laserprotseduur küll õnneks asja hullemaks, kuid kas see ka aitab, on raske öelda,“ lisab ta. 

 

Dr Siim Simmo

Dr Siim Simmo